Czy warto kupować OC na raty?

  • 17.06.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Czy warto kupować OC na raty?
Średnie ceny ubezpieczeń OC rosną i spadają, jednak cały czas oscylują wokół 1000 zł. Dla większości kierowców, taki wydatek stanowi nie lada wyzwanie dla domowego budżetu. Dlatego właśnie rozwiązanie ratalne jest chętnie wybierane przez kierowców. Tylko czy to rzeczywiście się opłaca? Oto wady i zalety OC na raty.

 

Płatność na raty jest niezwykle popularna. Producenci samochodów, sprzętu AGD, RTV czy wszelkiej maści produktów wykorzystywanych przez nas w codziennym życiu oferują zakup w systemie ratalnym. Dzięki temu, w krótkiej perspektywie nie odczuwamy aż tak bardzo nowego wydatku. W ten trend wpisuje się także rynek ubezpieczeniowy. Ale czy płatność za OC w ratach ma jedynie plusy?

 

OC na raty ratunkiem dla młodych kierowców?

 

Kupno ubezpieczenia samochodu jest szczególnie dużym wyzwaniem dla najmłodszych kierowców, którzy dopiero zaczynają budować swoją historię ubezpieczeniową. Jak informują eksperci firmy Beesafe.pl, w ich przypadku, cena takiej polisy niejednokrotnie przewyższa 2 tysiące złotych za roczną ochronę!

 

Wynika to z faktu, że młodzi kierowcy są traktowani przez ubezpieczycieli niezwykle surowo. Jak wynika ze statystyk, to właśnie ta grupa kierowców powoduje najwięcej wypadków. Istnieje więc duże ryzyko konieczności wypłaty odszkodowania, co przekłada się na wyższą cenę składki.

 

Wysokie ceny OC zmuszają ich do szukania sposobów na oszczędności. Istnieje kilka sposobów na obniżenie składki, jak np. dopisanie do dowodu rejestracyjnego kierowcy z historią ubezpieczeniową. Ale jednym z nich, przynajmniej pozornie, jest właśnie zakup OC na raty.

 

Czy ubezpieczenie OC na raty faktycznie pozwala oszczędzić?

 

Bez względu na naszą sytuację finansową, posiadanie samochodu wiąże się z obowiązkiem posiadania aktualnej polisy OC. Brak takiego ubezpieczenia naraża nas na wysokie kary, sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli nie stać nas na jednorazowy wydatek, wówczas z pomocą przychodzi płatność w ratach.

 

W takim przypadku dopełnimy obowiązku posiadania ważnego OC, unikając jednocześnie dużego, jednorazowego rachunku. Ale czy rzeczywiście to się opłaca? 

 

Zanim zdecydujemy się na taki zakup sprawdźmy dostępne opcje i wszystkie koszty, jakie wiążą się z OC na raty. Najczęściej oferowane są pakiety płatności w 2 lub 4 ratach. Bardzo rzadko, ale jednak, dostępne są także płatności miesięczne, czyli OC w 12 ratach. Na co więc powinniśmy uważać?

 

Przede wszystkim  na całościowy koszt polisy. Ubezpieczenie OC na raty zawsze finalnie będzie droższe, niż płatność jednorazowa z góry za cały okres ubezpieczenia. Ze względu na wyższy stopień ryzyka finansowego dla towarzystw ubezpieczeniowych. I tak, choć uniknęliśmy jednorazowego wydatku, w skali roku może się okazać, że musieliśmy wydać od kilku, do nawet kilkunastu procent więcej za OC, niż w przypadku płatności za polisę z góry.

 

Zaległość w spłacie rat a ciągłość ubezpieczenia

 

Jeśli mówimy o płatności za OC w ratach, warto także wspomnieć o ewentualnych zaległościach w spłacie składki. W przypadku braku wpłaty którejkolwiek z rat, taka polisa w dalszym ciągu obowiązuje. To właśnie dlatego ubezpieczyciele niechętnie oferują takie rozwiązanie.

 

Nie mogą oni wypowiedzieć takiej umowy przed jej końcem i jest ona ważna przez cały okres, na jaki została zawarta, nawet jeśli kierowca opłacił tylko jedną z rat. Ochrona ubezpieczeniowa wygasa dopiero z ostatnim dniem trwania umowy. Co jednak ważne, nieopłacone raty za polisę OC sprawiają, że takie ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://beesafe.pl/porady/automatyczne-przedluzenie-oc/. Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe będzie w dalszym ciągu żądało zapłaty należności, wraz z doliczonymi odsetkami.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: