Na czym polega obróbka CNC?

  • 11.05.2020, 15:00
Na czym polega obróbka CNC?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że komputery znajdują zastosowanie w każdej dziedzinie życia. W wielu miejscach są to dobrze znane komputery stacjonarne czy laptopy, w innych – mikrokomputery pełniące rolę sterownika. Jest tak na przykład w przypadku urządzeń do obróbki CNC, które mają wbudowane właśnie takie mikrokomputery.

Obróbka metali CNC

Obróbka CNC jest stosowana wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie na masową skalę identycznych części, ale najbardziej istotna jest przy produkcji metalowych elementów. Dzięki temu możliwa jest szybka i dokładna produkcja np. części samochodowych czy dowolnych innych.

Urządzenia do obróbki CNC mogą pracować zarówno w dwóch, jak i trzech wymiarach. Do wycinania prostych kształtów z blachy wystarczą obrabiarki 2D, natomiast do bardziej skomplikowanych obiektów wykorzystywane są 3D. Poza tym do wykonywania niektórych elementów wykorzystywane są tokarki czy frezarki.

Obróbka CNC – jak przygotowywane są projekty?

Zanim rozpocznie się właściwa obróbka CNC, konieczne jest przygotowanie odpowiedniego projektu w programie typu CAD – Computer Aided Design. W takim programie definiowane są kształty, jakie są potrzebne, a w formie numerycznej (odpowiednich współrzędnych) przekłada się to na ruch narzędzia obrabiarki. Gotowy projekt może być wykonany za pomocą obrabiarek, najczęściej w firmach takich jak https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka. Wiele firm świadczących usługi CNC współpracuje ze stałymi zleceniodawcami, dzięki czemu specjalizują się w obróbce konkretnych gatunków stali czy określonych części. Stała współpraca ułatwia też logistykę – obróbka CNC jest dopiero początkiem długiego procesu produkcji.

Czy możliwa jest obróbka CNC na małą skalę?

Usługi CNC najczęściej świadczone są przez firmy współpracujące z dużymi odbiorcami – opracowanie projektów i koszt obsługi maszyn sprawia, że obróbka CNC jest opłacalna w większej skali. Opracowanie i obróbka pojedynczego egzemplarza są bardzo kosztowne, z tego powodu wykonywane są w wyjątkowych przypadkach – jednak teoretycznie istnieje taka możliwość.

--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: