Olej roślinny – o czym pamiętać przy zakupie?

  • 04.05.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Olej roślinny – o czym pamiętać przy zakupie?
Olej roślinny pełni ważną rolę w życiu człowieka. Nie tylko daje możliwość przyrządzania potraw, ale także wspomaga organizm w prawidłowym działaniu. Jakie odmiany są warte naszej uwagi?

Olej roślinny – jakie ma właściwości?

Oleje roślinne są przez nas cenione z wielu powodów. Przede wszystkim są one bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. To one odpowiadają w naszym organizmie za obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. W ten sposób możemy zniwelować ryzyko wystąpienia miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego. Oleje roślinne są także bogatym źródłem kwasów omega-3 i omega-6. Odpowiednia proporcja tych kwasów pozwoli wykorzystać je w procesie budowy komórek czy przemiany materii. Z racji, że nasz organizm nie wytwarza tego rodzaju kwasów, to musimy dostarczać je mu w pożywieniu. Dlatego zaleca się jedzenie takich ryb jak halibut, śledź, czy łosoś. Oleje roślinne zawierają także witaminę E, która przez wielu jest postrzegana jako witamina młodości. To dzięki niej jesteśmy chronieni przed chorobami cywilizacyjnymi, a skóra zachowuje młody wygląd.

Olej roślinny – czym się różni rzepakowy od słonecznikowego?

W kuchni często korzystamy z rozmaitych olejów roślinnych. Najczęściej jest to olej słonecznikowy. Każdy z nas zna jego jasnożółty kolor oraz łagodny smak i zapach. Olej roślinny słonecznikowy ma najwięcej witaminy E spośród wszystkich odmian. Dominują w nim także kwasy omega-6. Chętnie wykorzystuje się go do sałatek i sosów. Można też go stosować do gotowania i smażenia. Należy jednak pamiętać, by nie podgrzewać go do temperatury powyżej stu stopni Celsjusza. Najzdrowszym olejem dla człowieka jest ten wytwarzany z rzepaku. Zawiera on najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale nie posiada także zbyt wiele kwasów nasyconych. Olej rzepakowy wyróżnia wysoka zawartość kwasów omega-3 i witaminy E. Nie jest tak podatny na światło, dlatego dłużej zachowuje świeżość. Stosuje się go także w przemyśle spożywczym. Tutaj dowiesz się więcej pod tym linkiem http://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne/. Olej rzepakowy wykorzystujemy zarówno do smażenia, jak i przygotowywania sałatek. Jego właściwości są więc naprawdę korzystne.

Olej roślinny – mniej znane odmiany

Olej słonecznikowy i rzepakowy to nie jedyne odmiany stosowane przez człowieka. Do takich zaliczymy chociażby olej sojowy, który jest źródłem lecytyny. Substancja ta odpowiada za poprawę pracy mózgu czy wątroby. Poza tym zawiera roślinne hormony kobiece – fitoestrogeny. Olej roślinny sojowy stosuje się do sałatek, sosów czy smażenia. Olej kukurydziany sprawdzi się natomiast do sałatek, sosów oraz majonezów. Nie możemy go jednak wykorzystywać do smażenia. Uniwersalnym olejem będzie olej sezamowy. Z pewnością jest on znany wszystkim miłośnikom kuchni wschodniej. Rozpoznamy go po charakterystycznym, silnym zapachu ziaren sezamu. Jest on także trwalszy od pozostałych odmian. Podsumowując, olej roślinny ma wiele twarzy. Każda odmiana posiada określone właściwości, które w różny sposób wpływają na nasz organizm.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: