Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 09:53
Przeczytaj!

Kiedy dysk zewnętrzny nie odpowiada

Dyski zewnętrzne stały się w ostatnich latach niezwykle popularne – zarówno wśród użytkowników prywatnych jak i przedsiębiorstw. Możliwość przechowywania dużych ilości informacji w bardzo małym urządzeniu jest rzeczą niezwykle praktyczną i wygodną. Dysk zewnętrzny może stanowić bardzo ważny element systemu bezpieczeństwa danych osobistych czy też firmy a również i instytucji.
  • 02.04.2020 16:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kiedy dysk zewnętrzny nie odpowiada

Rodzaje dysków zewnętrznych

Na rynku możemy nabyć dwa rodzaje dysków zewnętrznych – HDD (Hard Disk Drice) – oraz SSD (Solid State Disk). Pierwszy działa na zasadzie zapisu magnetycznego informacji, jest starszą technologią i chyba jeszcze cały czas popularniejszą. Zresztą jest to technologia cały czas rozwijana, dyski te oferują coraz większa pojemność przestrzeni na której zapisać możemy dane. Drugi rodzaj to tak naprawdę układ elektroniczny w którym zapisane są nasze pliki.

Bezpieczeństwo naszych danych na dyskach zewnętrznych

Charakterystyka tego bezpieczeństwa będzie właściwie bardzo zbliżona do dysków tych które mamy w budowane w nasze komputery – czy to maszyny stacjonarne czy laptopy. Jedynie charakter mobilny tych urządzeń może wskazywać na większe zagrożenia uszkodzeń mechanicznych w stosunku do desktopów. Liczbowo nawet to ryzyko wydaje się większe niż w przypadku laptopów – które chyba jednak w większości przypadków są traktowane jako komputery stacjonarne. 

Ogólnie rzecz ujmując – tak – można utracić dane zapisane na dyskach zewnętrznych lub dostęp do tych danych. Utrata danych to utrata – nie ma możliwości ich odzyskania. Jednak w ogromnej ilości przypadków mamy do czynienia z utratą możliwości odczytu danych. Tutaj w grę wchodzi odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych – usługa oferowana przez firmy z branży recovery. Ale o tym trochę później.
Ryzyko utraty danych lub dostępu do nich jest różnie rozłożone jeżeli weźmiemy pod uwagę rodzaj dysku zewnętrznego i rodzaj uszkodzenia. Dyski HDD są bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne – uderzenia, wstrząsy. Wynika to z ich złożonej konstrukcji mechanicznej i dość delikatnych elementów i ich łączeń. Dyski SSD są bardziej zwarte, ciężej uszkodzić mechanicznie układ elektroniczny. 

Co robić kiedy dysk zewnętrzny nie odpowiada

Oczywiście bierzemy pod uwagę przypadek kiedy mamy do czynienia z laikiem w dziedzinie odzyskiwania danych. Profesjonalista wie co ma robić.
Jeżeli są to ważne a tym bardziej newralgiczne dane – nie robimy nic na własna rękę! Nie panikujemy. Nie wolno formatować dysku! Zgłaszamy się do firmy informatycznej o profilu zawierającym usługi z dziedziny tzw.: recovery. Odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych jest popularną usługą świadczona przez tego rodzaju firmy.
 

--- Artykuł sponsorowany ---