Czy warto często zmieniać pracę?

  • 07.03.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Czy warto często zmieniać pracę?
Dla starszych pokoleń spędzenie całego życia zawodowego u jednego pracodawcy było czymś normalnym. Nikt nawet nie myślał o poszukiwaniu innej pracy. Dziś trendy uległy odwróceniu i częste zmiany pracy, biorąc pod uwagę przejęcie rynku przez pracowników, są zjawiskiem naturalnym. Czy obranie takiej drogi to jednak słuszny kierunek? Co wybrać - stabilne zatrudnienie i bezpieczeństwo, czy poszukiwania idealnego portu, w którym będzie można zakotwiczyć na dłużej? Pod uwagę należy wziąć również stanowisko pracodawców, którzy mogą mieć inne poglądy od naszych na przysłowiowe skakanie z kwiatka na kwiatek.

Z perspektywy pracownika

Na częste zmiany zatrudnienia decydują się gównie ludzie młodzi, nie zadowoleni ze swojego dotychczasowego miejsca pracy. Ich motorem napędowym są przede wszystkim większe pieniądze, możliwość zdobycia nowych umiejętności i poszerzenia siatki kontaktów.  Tacy ludzie nieustannie przeglądają oferty pracy, np. na Pracuj.pl, aby w końcu trafić na ogłoszenie, które odpowiada ich aspiracjom. Znalezienie właściwej ścieżki kariery wymaga czasu, ale w dłuższej perspektywie może się opłacać.

Jeśli nie chcesz stać w miejscu i czujesz, że zasługujesz na więcej niż jest w stanie zaoferować Ci obecna firma, to poszukiwanie nowego pracodawcy jest w takim przypadku wskazane. Pewni siebie i swoich umiejętności pracownicy nie chcą tkwić w marazmie, więc takie postępowanie łatwo zrozumieć. Pieniądze to jedno, ale zmiana pracy może wiązać się także z kiepską atmosferą, która w niej panuje. Zdrowie jest najważniejsze i choćby z tego powodu warto poszukać innego zajęcia, by nie narażać się na jego utratę.

Okiem pracodawców

Częste zmiany pracy mogą być przez pracodawców odbierane dwojako. Z jednej strony świadczyć będą o poczuciu własnej wartości i zdrowych ambicjach, które nie pozwalają zostać w miejscu, nie dającym szans na godziwy zarobek i samodoskonalenie. Każdy kij ma jednak dwa końce i wielokrotna zmiana pracy to także sygnał, że problem może tkwić w pracowniku, a nie firmie. Przyczyn może być kilka - kłopoty z szefem, brak nici porozumienia z innymi pracownikami czy wreszcie niewystarczające kompetencje do pracy na danym stanowisku. Poza tym w niektórych branżach, gdzie prace nad projektem trwają nawet kilka lat, pracownik, który nie potrafi na dłużej związać się z pracodawcą, z góry skazany jest na odrzucenie.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: