Jak wyciszyć mieszkanie? Kilka przydatnych rad

  • 06.03.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wyciszyć mieszkanie? Kilka przydatnych rad
Cisza ma nieraz najpiękniejszy dźwięk. Cenimy ją zwłaszcza, kiedy chcemy się zrelaksować, popracować lub po prostu wyspać. Niestety życie w bloku oznacza, że tylko ściany, sufit i podłoga dzielą nas od sąsiadów. A ci bywają różni. Może to pełni energii studenci, którzy lubią poimprezować do późna? A może amatorzy gry na instrumencie? Albo jakieś kłótliwe małżeństwo czy też rodzina z płaczliwym maluchem? Tak, czy inaczej choć sąsiadów nie możemy sobie wybrać, możemy na tyle wyciszyć swoje mieszkanie, żeby nam nie przeszkadzali. Jak to zrobić? Oto kilka praktycznych rad.

Wyciszamy ściany

Jednym z modniejszych ostatnio rozwiązań dekoracyjnych i wyciszających zarazem są panele 3D na ściany. Wykonywane są z naturalnych materiałów z przewagą włókien kokosowych, korka lub gipsu albo barwionego filcu. Dzięki temu, że dostępne są w bardzo różnych wzorach i kolorach, łatwo znaleźć coś pasującego stylem do naszego wnętrza. Takie panele absorbują fale dźwiękowe, więc na pewno nieco wyciszą pomieszczenie.

Jest jednak coś jeszcze skuteczniejszego, to ekrany akustyczne. Są to takie metalowe stelaże z wełną mineralną i płytami gipskartonowymi, które przytwierdza się do ściany pokrytej folią akustyczną. Bardzo dobrze wyciszają, ale mają tę wadę, że pomniejszają pokój. Sama wełna mineralna powinna mieć grubość ok. 7 cm, więc w sumie trzeba się nastawić na stratę 10 cm odległości od ściany.

Alternatywą mogą być jeszcze maty akustyczne, zwane też piankami akustycznymi. Są cieńsze, a też odgradzają nas od dźwięków zza ściany.

Wyciszamy sufit

Czasem jednak najwięcej nerwów wywołują w nas dźwięki pochodzące z góry. Jak w takim razie wyciszyć sufit? Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest zrobienie podwieszanego sufitu. Jednak od razu trzeba zaznaczyć, że nie wszędzie sprawdzi się takie rozwiązanie. Sufit podwieszany zabiera 4,5 do 5 cm wysokości pomieszczenia. Gdzie w takim razie można sobie pozwolić na taką stratę bez poczucia przytłoczenia? W wysokich mieszkaniach. Doskonałym przykładem będą tutaj lofty, które charakteryzuje ponadstandardowa wysokość pomieszczeń. Jeśli szukacie właśnie takiego mieszkania, to wiedzcie, że na Podkarpaciu powstaje właśnie Osiedle LOFT Rzeszów, gdzie jeszcze można upolować jakiś dla siebie. Ale wróćmy do wyciszania sufitu.

Wyciszamy podłogi

Ostatni element mieszkania, jaki możemy wyciszyć to podłogi. I z tym jest chyba najłatwiej. Wystarczy położyć pod panele, parkiet czy kafle matę akustyczną. Można też zawsze postawić na klasykę, czyli dywan lub wykładzinę.

Jedno jest pewne, dobrze wyciszone mieszkanie zapewnia zdecydowanie wyższy komfort życia. Warto więc już na początku pomyśleć o tym, jakich materiałów użyć, żeby móc cieszyć się ciszą, kiedy tego chcemy, a nie kiedy akurat sąsiedzi wyjadą na urlop.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: