Firmy sprzątające - czym się zajmują i jaki jest zakres ich prac?

  • 30.12.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Firmy sprzątające - czym się zajmują i jaki jest zakres ich prac?
Pod pojęciem firmy sprzątającej, sprzątaczek pracujących w firmach, supermarketach albo szpitalach zwykle kryje się wizja osób ubranych w specjalne uniformy i zamiatających podłogę. Jednak zakres prac, jakie może podjąć profesjonalna firma sprzątająca, jest o wiele większy, a kompleksowość usług już dawno przekroczyła standardowe zamiatanie podłóg i mycie okien.

Sprzątanie, ale nie tylko

Oczywiście nadal podstawowym celem prac sprzątających jest doprowadzenie danego pomieszczenia, budynku albo przestrzeni do odpowiedniego stanu. Może to więc oznaczać zarówno polerowanie, mycie, odkurzanie, ścieranie, ale także pranie, prasowanie, wymianę pościeli (w hotelach, pensjonatach), czyszczenie dywanów itp. W ofertach profesjonalnych firm jak chociażby http://www.finishservis.pl/ coraz częściej można znaleźć też usługi pokrewne, ale zwykle niekojarzące się z taką działalnością. Są to między innymi mycie elewacji i okien (w wysokich budynkach korporacyjnych z dużą liczbą okien), odśnieżanie w zimę, grabienie liści jesienią, koszenie trawników i utrzymywanie zieleni oraz... sprzątanie grobów.

 

Zakres działalności

Firmy tego typu zajmują się nie tylko sprzątaniem w hotelach i biurowcach. Często są zatrudniane również w urzędach, szkołach, szpitalach, ale i w fabrykach, halach produkcyjnych i montażowych lub do utrzymywania czystości terenu wokół nich. Zatrudniają je właściciele sklepów wielkopowierzchniowych, marketów, dyskontów i supermarketów, magazynów i hurtowni. Coraz popularniejsze jest wynajmowanie zewnętrznej firmy do sprzątania we wspólnotach mieszkaniowych i w blokach należących na przykład do spółdzielni. To oszczędność finansowa, ponieważ wynajem firmy jest znacznie tańszy niż zatrudnianie własnych pracowników.

 

Usługi porządkowe w każdej branży

Nie ma miejsca, w którym firmy sprzątające nie mogłyby pracować. Nawet hale produkcji żywności, na których obowiązują restrykcyjne przepisy porządkowe, muszą być regularnie sprzątane i czyszczone odpowiednimi środkami chemicznymi oraz sprzętem. Wynajmowanie do takich zadań zewnętrznych wykonawców jest w wielu branżach na porządku dziennym, ponieważ daje gwarancję utrzymania czystości i pewność, że wnętrze firmy, fabryki albo budynku mieszkalnego będzie się zawsze dobrze prezentowało.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: