Kupujemy mieszkanie do remontu – co robić?

  • 21.12.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Kupujemy mieszkanie do remontu – co robić?
Zakup nieruchomości, która wymaga remontu jest dobrą inwestycją tylko wtedy, gdy wymaga on jedynie odświeżenia, np. układania paneli, malowania ścian czy wymiany dekoracji. Kupno mieszkania wymagającego generalnego remontu wiąże się z większym nakładem gotówki, co może okazać się nieopłacalne. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na taką kwestię jak opinia techniczna budynku. Czemu jeszcze należy się dokładnie przyjrzeć?

Oględziny lokalu i szacowanie kosztów remontu

Zakup mieszkania do remontu jest powiązane z koniecznością wykonania niezbędnych prac dotyczących renowacji i przebudowy pomieszczeń. Przed kupnem takiego lokalu, najpierw należy dokonać szczegółowych oględzin i powstaje tzw. opinia techniczna budynku. Bardzo często w takich mieszkaniach łazienka wymaga remontu. Takie działania pozwalają oszacować koszty inwestycji. Takich oględzin warto dokonać z profesjonalistą, np. projektantem wnętrz. Jego doświadczenie pozwoli zyskać pewność, iż zaistniałe wady (np. nieszczelne okna, nierówne ściany czy niesprawne instalacje) nie zostaną pominięte. Taka osoba pomoże również w oszacowaniu listy prac i kosztów robocizny firm remontowych.

Ceny mieszkań należących do remontu są uzależnione przede wszystkim od metrażu i stanu mieszkania. W przypadku, gdy zakupione mieszkanie będzie przeznaczone do wynajmu, remont warto przeprowadzić korzystając z tańszych materiałów. Jednak podczas zakupu na własne użytkowanie, lepiej od samego początku zdecydować się na solidne i rekomendowane przez fachowców materiały oraz zaufanych wykonawców. Pozwoli to uniknąć kolejnego remontu w niedalekiej przyszłości. Określając koszty, uzyskana zostaje informacja dotycząca różnicy kosztu między takim mieszkaniem do remontu, a do natychmiastowego zamieszkania. Dobrym posunięciem jest też porównanie ceny wybranego mieszkania z cenami transakcyjnymi innych mieszkań znajdujących się w pobliżu.

Mieszkanie do remontu – na co warto zwrócić uwagę?

Rozpoznanie stanu mieszkania jest czasem, w którym można zorientować się, czy zakup go jest korzystny czy nie. Z inwestycji lepiej zrezygnować w przypadku, gdy już na etapie wstępnych oględzin są zauważalne problemy z instalacją gazową, elektryczną, z instalacją centralnego ogrzewania lub z szczelnością drzwi i okien. Taki generalny remont mieszkania i wymiana dużej ilości elementów instalacyjnych i wykończeniowych będzie czasochłonny i kosztowny. Warto unikać zakupu mieszkań:

      w kiepskiej lokalizacji, np. oddalonych od przystanków komunikacji publicznej lub w głośnym otoczeniu,

      z widocznymi plamami pleśni na ścianach,

      trudnych do zagospodarowania i niefunkcjonalnych.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: