Jak ułatwić sobie życie?

  • 22.12.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Jak ułatwić sobie życie?
Dom inteligentny jest terminem dość powszechnym, jednak nie każdy wie czy on dokładnie jest. Obejmuje on wszystkie powszechnie znane urządzenia połączone w jeden zintegrowany system mający na celu ułatwienie wykonywania czynności dnia codziennego. Jak go zaprojektować i czy jest możliwe dokonanie tego samodzielnie?

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to zbiór popularnych i powszechnie znanych urządzeń, które są połączone w jeden zintegrowany system. Ilość takich urządzeń oraz zakres ich funkcji jest ściśle uzależniona od preferencji użytkownika. Wybór jest dość spory i może on obejmować pojedyncze urządzenia jak na przykład sensor na drzwi lub okno, kamerę, żarówkę LED czy czujnik bezprzewodowy, jak i gotowe zestawy, jak np. kamera, czujnik ruchu i adapter Smart Plug lub zestaw kilku kamer i stacja kontrolna.

Zazwyczaj instalację spod znaku Smart Home są łatwe do samodzielnego montażu. Wystarczy po dokonaniu wyboru danego zestawu, umieścić urządzenia w odpowiednich miejscach i następnie skonfigurować je. Taki proces jest bardzo prosty, ponieważ producenci oferują klarowne systemy zarządzania z intuicyjnym i przejrzystym interfejsem. Cała operacja jest przeprowadzana na ekranie tabletu lub smartfona. Na wyświetlaczach możliwe staje się obejrzenie obrazu z kamer oraz sterowanie układami inteligentnego domu.

Ponadto, dom inteligentny można skonfigurować na swój własny sposób. Oznacza to, iż pracę każdego modułu można dostosować do swojego stylu życia, godzin pracy, przyzwyczajeń idt.

Systemy inteligentnego domu dzielą się na:

      bezprzewodowe – sterowane za pośrednictwem wi-fi lub bluetooth,

      przewodowe – których podstawą są kable internetowe RJ-45, stacje NAS oraz przełączniki switch.

Który system Smart Home wybrać?

Wybór danej instalacji uzależniony jest od miejsca, w którym będzie użytkowana. W nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych bądź w firmach zalecane jest postawienie na przewody, które należy rozprowadzić do przewidzianych wcześniej miejsc i ukryć pod tynkiem. Wadą tego rozwiązania jest ograniczona elastyczność rozwoju, a zwiększenie ilości biurek w pomieszczeniu czy przemeblowanie może stanowić problem. Również w przypadku sprzedaży domu, należy wziąć pod uwagę, iż większą ilość instalacji Smart Home zostanie sprzedana wraz z nim.

W mieszkaniach i zamieszkałych budynkach lepiej sprawdzą się bezprzewodowe instalację. Nie wymagają one naruszania ścian ani prowadzenia kabli, które mogłyby wyglądać nieestetycznie. Taki system można zamontować zarówno w kamienicy pamiętającej początki poprzedniego ustroju, jak i w nowiutkim bloku od dewelopera. Ponadto takie systemy zawsze można modyfikować. W sytuacji, gdy kamera w danym miejscu nie daje 100 % widoczności, można bez problemu przestawić ją w inne miejsce.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: