Jak odpowiednio dobrać opony dla konkretnej marki i modelu samochodu?

  • 04.12.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Jak odpowiednio dobrać opony dla konkretnej marki i modelu samochodu?
Coraz szybciej zbliżają się do nas niskie temperatury, najwyższy czas więc wymienić nasze opony na zimowe. Jeżeli jednak mają one już swoje lata, nie wahajmy się wymienić je na nowe. Jak jednak dobrać odpowiednie opony do konkretnej marki samochodu? Dzisiaj Wam w tym pomożemy! Nie tylko opowiemy o tym, jak dobrać poszczególne opony, ale również pokierujemy w miejsce, gdzie można to zrobić w bardzo prosty sposób – jest to bowiem bardzo wygodne w przypadku sklepu Oponyprofi.pl!

Rozszyfrowanie odpowiednich oznaczeń na naszej oponie, dzięki czemu będziemy mogli dobrać ich odpowiednią wersję, nie dla każdego kusimy być zadaniem prostym.

Przykładowym ciągiem znaków, które możemy znaleźć na naszej oponie, jest 185/55 R16 82T. Kolejne oznaczenia informują nas o szerokości naszej opony wyrażonej w milimetrach, wysokości profilu opony (wartość procentowa), typie budowy opony, średnicy koła naszego samochodu, indeksie nośności oraz indeksie prędkości. Jest to naprawdę wiele zmiennych i to właśnie na ich podstawie dobieramy opony, które sprawdzą się w przypadku naszego pojazdu. Czy jest jednak szansa na to, by wybrać odpowiednie opony i jednocześnie nie musieć znać i rozszyfrowywać powyższych oznaczeń? Oczywiście, że tak!

Wystarczy, że odwiedzimy sklep Oponyprofi.pl, a konkretnie ten adres → https://www.oponyprofi.pl/opony-do.

Naszym oczom ukazuje się spis marek oraz liczba opon, które są dla nich dostępne – jak widać, lista ta jest naprawdę imponująca, do naszej dyspozycji trafiają więc tysiące opon z różnych przedziałów cenowych, dzięki czemu na pewno znajdziemy tutaj opony w klasie, która nas interesuje.

Fiat - kliknij i wybierz opony dla siebie!

Na początku wybieramy markę naszego samochodu – załóżmy, że jest to Ford. Następnie musimy wybrać model, który posiadamy. Załóżmy, że jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami Forda Mondeo. Klikam i przechodzimy dalej. Czas na wersję – wybierzmy jeden z nowszych modeli, 1.5TDCi MK5. Następnie wybieramy rok produkcji naszego samochodu. Jak widać, podany mamy oryginalny rozmiar opony, nie musimy się więc zastanawiać, który będzie dla nas odpowiedni, jeżeli nie mamy takiej wiedzy. Jeżeli jednak z pewnych powodów chcemy świadomie zdecydować się na opony o innym rozmiarze, możemy je wybrać również w tym miejscu. My zdecydujemy się jednak na oryginalne opony do modelu z roku 2017. Klikamy w przycisk z napisem 215/60 R16. I gotowe! W naprawdę prosty sposób udało nam się trafić na listę opon, które na pewno idealnie będą pasować do naszego pojazdu – a wszystko to bez znajomości oznaczeń na oponie. I chociaż wielu twierdzi, że warto zdawać sobie sprawę z tego, co one oznaczają, to taki sposób wyboru opon sprawia, że na pewno się nie pomylimy, co dla każdego z klientów będzie bardzo istotne – zwłaszcza, gdy opony trzeba wymienić szybko i nie chcemy nastawiać się na potencjalne zwroty lub wymiany opon.

Jak wybrać odpowiednie opony?

Oczywiście ilość opon do wyboru jest naprawdę duża. W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić budżet, którym operujemy i kwotę, którą na opony chcemy przeznaczyć. To pozwoli nam celować w opony ekonomiczne, klasy średniej czy klasy premium. W każdym z tych przypadków powinniśmy jednak znaleźć odnośnik, który pomoże nam oceniać opony i wybrać te w danym budżecie najlepsze. Naszym zdanie idealnie sprawdzi się do tego test ADAC.

Skoda - kliknij i wybierz opony dla siebie!

To prestiżowy, niemiecki test, który sprawdza osiągi poszczególnych opon w różnych warunkach. Co ważne, aby ocena była wysoka, opona musi odpowiednio sprawdzić się we wszystkich z nich. Nie ma opcji na to, że kilka wybitnych wyników przysłoni kilka miernych. Dodatkowo, test ten jest niezależny a testowane opony są kupowane, a nie wręczane przez producentów czy dystrybutorów, nie ma więc szansy na to, że testujący dostaną oponę inną niż ta, która jest dostępna na rynku dla przeciętnego klienta.

W trakcie testu oceniana jest żywotność opony (10% ostatecznej oceny), zachowanie na oblodzonej nawierzchni (10%), zachowanie na ośnieżonej nawierzchni (20%), zachowanie na mokrej nawierzchni (30%), zużycie paliwa samochodu (10%), hałas oraz komfort jazdy (5%) oraz zachowanie nas suchej nawierzchni (15%) - widać więc, że ocenianych czynników jest naprawdę wiele.

Opel - kliknij i wybierz opony dla siebie!

W każdej z tych kategorii przyzwana jest nota od 0,5 do 5,5 – pamiętajmy jednak, że to test niemiecki, więc skala jest odwrócona, im mniejszy wynik, tym test zakończył się większym sukcesem. Pamiętajmy również o tym, że w teście ADAC niemal nie stosuje się najwyższych ocen – są one zarezerwowane dla opon tak nowoczesnych, że po prostu jeszcze nie powstały. W praktyce wynik zbliżający się do 2.0 jest naprawdę rewelacyjny i mamy w takim przypadku do czynienia z oponą naprawdę znakomitą.

Jeżeli więc nie wiemy jaką oponę wybrać, sprawdźmy jej wyniki w teście ADAC. Już sama ogólna ocena bardzo nam pomoże, jeżeli jednak zdajemy sobie sprawę, że dana opona musi sprawdzić się szczególnie dobrze w konkretnych, specyficznych warunkach, sprawdźmy składowe oceny. To pomoże podjąć nam najlepszy wybór w naszym budżecie!

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: