Chcesz kupić samochód używany? Zobacz, jak nie dać się oszukać!

  • 03.12.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Chcesz kupić samochód używany? Zobacz, jak nie dać się oszukać!
Jeżeli wydaje Ci się, że osoby, który zostały oszukane podczas zakupu używanych samochodów to jedynie mały promil kupujących – niestety, jesteś w błędzie. Oszustwa, zwane również przez niektórych „niedomówieniami”, zdarzają się naprawdę często. Każdy jednak powinien wiedzieć, jaki samochód jest mu oferowany – i o ile faktycznie sprzedający może nie wiedzieć o zbliżającym się problemie technicznym, to często nie informują oni kupujących zupełnie świadomie o obecnych i znanych im problemach.

Z czego to wynika? My, jako kupujący, najczęściej szukamy najlepszych ofert w konkretnym budżecie. Z tego powodu często odrzucamy poszczególne pojazdy, gdy widzimy inne, w tej samej cenie, jednak prezentujące się lepiej, z mniejszą ilością problemów, nowsze czy z mniejszą ilością przejechanych kilometrów. Jak widać, sprzedawcy oferujący mniej atrakcyjne samochody z ich sprzedaniem mogą mieć naprawdę sporo kłopot. Skoro więc cześć handlarzy oszukuje, inni również robią to coraz częściej – w innym przypadku nikt ich ofertą nie będzie zainteresowany.

Zostańmy jednak przy budżecie – w konkretnej cenie sprzedający musi zaproponować kupującemu jak najlepszą propozycję. Co więc w przypadku, gdy samochód wymaga napraw czy poprawek? Oczywiście sprzedający może się nimi zająć, jednak generuje to koszty, które po prostu muszą zostać doliczone do ostatecznej ceny pojazdu, co oczywiście zmniejsza jej atrakcyjność. Nie zapominajmy również, że klienci na wielu portalach szukają samochodów do danej kwoty, jeżeli ją przekroczymy – cóż, pojazd nie pojawi się w wynikach filtrowania. Nic dziwnego więc, że niska cena przez sprzedających jest naprawdę pożądana.

Mobilekspert - sprawdzenie samochodu przed kupnem

Jeżeli nie opłaca się naprawiać samochodów, a wady techniczne istnieją, często wielu sprzedawców decyduje się na ich maskowanie, często najtańszymi metodami, by nie generować kosztów. Skutkuje to tym, że w naprawdę wielu przypadkach to właśnie kilka miesięcy po zakupie zaczynają się problemy techniczne, a nowy właściciel musi do pojazdu dokładać, nieraz całkiem sporo.

Problemy tego typu najczęściej dotyczą samochodów sprowadzanych do Polski. W ich przypadku cofnięcie licznika, sfałszowanie książki serwisowej czy stworzenie niemal od nowa historii całego pojazdu jest znacznie łatwiejsze, niż w przypadku samochodów, które są od przynajmniej kilku lat w Polsce. W tym drugim przypadku sprawdzenie historii pojazdu jest znacznie prostsze, służy to tego m.in. portal Historiapojazdu.gov.pl – to na nim, w sposób darmowy, możemy wygenerować podstawowy raport. Znajdziemy w nim liczne informacje z historii pojazdu, takie jak np. zgłaszanie kradzieży, zarejestrowany stan licznika czy sam fakt zmiany właściciela. Ten ostatni jest naprawdę istotny, bowiem jeżeli samochód w ostatnim czasie jest bardzo często kupowany, a następnie szybko sprzedawany, znaczy to, że prawdopodobnie jest wadliwy, dlatego każdy nowy właściciel chce się go szybko pozbyć. Jeżeli trafi nam się pojazd o takiej historii, radzimy poszukać innego, który bezie spełniał nasze wymagania.

Jeżeli jednak chcemy dokładniej poznać historię pojazdu, warto postawić na specjalistów. To właśnie oni mogą okazać się naszą największą bronią w walce – nie bójmy się tego określenia – z oszustami. Zanim zdecydujemy się na zakup samochodu, zwłaszcza „prawdziwej perełki”, oferty aż zbytnio dla nas korzystnej, koniecznie zdecydujmy się na sprawdzanie samochodu. Usługi tego typu oferują takie firmy jak Mobil Ekspert czy Motocontroler. To nie tylko sprawdzanie historii pojazdu, lecz również dokładne oględziny, sprawdzeni stanu technicznego oraz jazda próbna.

Czemu warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Powodów jest naprawdę wiele. Zacznijmy od samej ceny – w przypadku dwóch powyższych firm zaczyna się ona raptem od 289 zł, w zależności od pakietu, na który się zdecydujemy, to naprawdę niewiele. W tym przypadku warto się zastanowić, ile mogą kosztować naprawy, jeżeli trafimy na pojazd, który będzie posiadał kilka ukrytych wad technicznych.

Największym plusem jest oczywiście fakt, że wiemy, w jakim stanie technicznym jest dany pojazd. To opcja skrajnie korzystna dla osób, które samodzielnie nie mają ani wiedzy, ani sprzętu, by takie oględziny przeprowadzić samodzielnie. Nie każdy musi się w końcu znać na mechanice.

W raporcie, który dociera do nas drogą elektroniczną w ciągu maksymalnie 48 godzin, dostajemy jednak nie tylko zdjęcia i informacje dotyczące stanu pojazdu, lecz również rekomendacje sprawdzającego – mówi on nam, czy w danym stanie w danej cenie samochód kupić warto, czy też nie. Dodatkowo, sprawdzający informuje nas o tym, czy sprzedający próbował coś przed nim ukryć, czy też nie.

Niestety, za skorzystaniem z takich usług przemawiają również statystyki. Zgodnie z tymi, które prowadzi Motocontroler, około 80% sprzedających próbuje zataić pewne fakty dotyczące stanu pojazdu. Jest to naprawdę wiele i sama logika podpowiada, że nikt z nas z góry nie powinien zakładać, że znajdziemy się w tych 20%, które mają szczęście.

Oferta Motocontroler czy Mobile Ekspert jest jednak korzystna nawet dla osób, które oględziny mogą przeprowadzić same. W takich przypadkach to dla nich oszczędność czasu i pieniędzy. Warto w tym miejscu zastanowić się ile mogą nas kosztować oraz ile trwać wyjazdy, w celu samodzielnych oględzin, jeżeli interesuje nas kilka samochodów, z czego każdy oddalony jest od nas o setki kilometrów. Takie sytuacje zdarzają się zwłaszcza wtedy, jeżeli mamy bardzo sprecyzowane wymagania co do samochodu, który chcemy kupić – wtedy może okazać się, że w całej Polsce jest tylko kilka aut, które spełniają te wymagania.

Zachęcamy do zapoznania się z dokładną ofertę firm. Ich usługi to prawdziwe wybawienie dla tych, którzy nie znają się na samochodach lub cenią swój czas. Najważniejszy jest jednak fakt, że oględziny gwarantują zakup samochodu, którego stan znamy – jeżeli i Ty tego oczekujesz, wybierz ogłoszenia i zgłoś się do wybranej przez Ciebie firmy. Nie pożałujesz!

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: