Co w pracy najbardziej nas stresuje?

  • 15.09.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Co w pracy najbardziej nas stresuje?
Nawet na stanowiskach niskiego szczebla i w zawodach o niskiej odpowiedzialności istnieją sytuacje stresowe, które w destruktywny sposób wpływają na jakość wykonywanych obowiązków. Oto kilka najbardziej stresujących czynników, które wpływają na jakość naszej pracy.

Niepewność zatrudnienia

Niepewność zatrudnienia pojawia się najczęściej, gdy firma przechodzi reorganizację lub funkcjonuje ona w branży bardzo dynamicznie zmieniającej się. Wówczas wielu pracowników może poczuć na karku oddech konkurencji w postaci innych współpracowników bądź niezdrową atmosferę napięcia. Sytuację pogarszają wszelkie doniesienia o fuzji dotychczasowego pracodawcy z inną firmą, reorganizacja struktury bądź ogłoszenie upadłości zakładu.

Przepracowanie

Zbyt duża ilość obowiązków sprawia, iż wiele osób stresuje się w związku z niemożnością wykonania ich w całości bądź w części. W połączeniu z nadmierną kontrolą i wygórowanymi oczekiwaniami pracodawców wywołuje to olbrzymi stres u pracowników. Tego typu niezdrowe relacje przekładają się na sytuację prywatną poszczególnych zatrudnionych i pogarszają jakość ich życia.

Zła atmosfera a praca

Mobbing, kumoterstwo, protekcja, nepotyzm – to tylko nieliczne przykłady zachowań, które stresują większość pracowników. Już sama styczność z nimi bez konkretnego uczestnictwa sprawia, iż atmosfera w pracy znacząco pogarsza się. Każdy kolejny dzień oznacza bowiem czuwanie pracownika, który nie może wykonywać obowiązków, gdyż oczekuje na kolejne starcie z kolegami bądź szefem.

Brak jasnego podziału obowiązków

Brak jasnej hierarchii i podziału ról w firmie doprowadza do stresujących sytuacji. W najgorszym wypadku jest powodem zrzucania odpowiedzialności przez kierownika na poszczególnych pracowników. Szczególnie widoczne jest to w firmach rodzinnych, gdzie hierarchia obowiązków ustalana jest w oparciu o drzewo genealogiczne, a nie kompetencje pracownicze.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: