Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 08:27
Przeczytaj!

Nadmierne pocenie się nie stanowi już problemu - zapytaj dermatologa o botoks

  • 05.08.2019 16:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nadmierne pocenie się nie stanowi już problemu - zapytaj dermatologa o botoks

Pocenie się nie jest czymś nieprawidłowym, jest to naturalna funkcja organizmu, niezbędna do jego prawidłowego działania. W sytuacji nadmiernego wydzielania potu, może powodować dyskomfort i pojawienie się problemów natury psychicznej. Dlatego stan zwany nadmierną potliwością nie powinien stać się ciężarem. Konsekwencją nadpotliwości jest to, że wraz z potem uwalniane są pierwiastki śladowe, sole i inne substancje organiczne, które są niezbędne do utrzymania normalnego stanu zdrowia, czyli dochodzi do wypłukiwania użytecznych pierwiastków z organizmu. Podczas konsultacji u dermatologa (np. w klinice Soft Skin - https://softskin-clinic.pl/dermatologia-kliniczna/) można dowiedzieć się jak sobie z tym problemem poradzić i zachować zdrowie.

Jak sobie pomóc z nadmierną potliwością?

•       Unikanie pikantnych potraw, alkoholu i kawy

•       Unikanie ekspozycji na słońce

•       Noszenie odzieży wykonanej z naturalnych włókien, takich jak bawełna

•       Wybieranie jasnych lub bardzo ciemnych ubrań, które ukryją ślady potu

•       Podkładki pod pachami są również dobrym rozwiązaniem. Absorbują pot i chronią odzież.

Przestrzeganie tych zaleceń pomoże ograniczyć nadmierne wydzielanie potu, jednak w przypadku dużego problemu, takie działania będą niewystarczające. Obecnie zastrzyki z toksyną botulinową, są najskuteczniejsze w leczeniu nadpotliwości.Taką procedurę wykonuje dermatolog, po zapoznaniu się z historią choroby danego pacjenta.   

Powody i czynniki stymulacyjne nadmierne wydzielanie potu

Pierwotna lub miejscowa nadmierna potliwość jest uważana za dziedziczną, jeżeli zostanie potwierdzona w wywiadzie rodzinnym. Często krewni również borykają się z tym problemem. Jest odczuwana już w okresie dojrzewania i zazwyczaj osiąga szczyt w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. Przyczyny wtórnej nadpotliwości są różne, mogą to być: ciąża, lęk, menopauza, nadużywanie alkoholu, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, otyłość, nadczynność tarczycy, dna moczanowa itd.

Nadpobudliwość gruczołów potowych jest podstawowym powodem nadmiernego pocenia. Podczas konsultacji dermatologicznej można dowiedzieć się, że w przypadku pierwotnej lub miejscowej nadpotliwości część mózgu, odpowiadająca za regulowanie procesu pocenia się, wysyła sygnały dla gruczołów potowych, nawet w sytuacji, gdy nie ma potrzeby chłodzenia ciała. Ta nieprawidłowość autonomicznego układu nerwowego może powodować nadmierne pocenie się bez konkretnej przyczyny i wywoływać nieprzyjemne doznania. Obszarami najbardziej narażonymi na nadpotliwość są pachy, stopy i dłonie, chociaż wiele osób odczuwa nadmierne pocenie w okolicy nosa, czoła, pleców, karku. O sposobie leczenia decyduje dermatolog i może to być działanie miejscowe, ogólne a w niektórych przypadkach operacyjne.

Procedury i środki, które pomagają w nadmiernej potliwości

Medycyna nie wynalazła jeszcze lekarstwa, które niwelowałoby jakąkolwiek postać pocenia się. Jest to przecież ważna funkcja organizmu. Jednak ludzie cierpiący na nadpotliwość mają możliwość wybrania najskuteczniejszego dla siebie sposobu na uporanie się z przykrymi objawami. Nie mogą pomóc sobie sami, konsultacja u dermatologa rozwiąże nabrzmiały problem.   

Leczenie zwykle rozpoczyna się od najmniej inwazyjnych metod

Zastosowanie specjalnych preparatów zawierających garbniki, sole glinu itp. które są nakładane na daną części ciała o zwiększonej potliwości. Ale ze względu na ograniczony czas działania są nieskuteczne. Jeśli nie przyniosło to pożądanego rezultatu, ostrzykiwanie botoksem jest optymalnym rozwiązaniem. Najbardziej skuteczną i najłatwiejszą metodą walki z nadmiernym poceniem się jest śródskórne lub podskórne podawanie toksyny botulinowej. Preparat o charakterze białkowym, działający na receptory nerwowe, zapobiega przekazywaniu impulsów do gruczołów potowych. W gabinetach dermatologicznych stosuje się to rozwiązanie w leczeniu nadmiernej potliwości.

Aktywnym składnikiem produktu jest wysoko oczyszczona toksyna botulinowa, która dzięki niskiemu stężeniu jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia ludzkiego. Efekt terapeutyczny związany jest z blokowaniem przez toksynę impulsów nerwowych, które rozprzestrzeniają się na gruczoły potowe, które w wyniku takiego narażenia zaprzestają ich wydzielania. U większości osób pocenie zmniejsza się o prawie 80% już tydzień po rozpoczęciu leczenia. Wysoka skuteczność botuliny została potwierdzona nie tylko przez badania, ale również przez osoby, które poddały się takiemu zabiegowi. Czas działania toksyny botulinowej wynosi od 6 do 12 miesięcy, dla utrzymania efektu należy procedurę powtórzyć.

 

 

 

Soft Skin Dermaclinic

ul. Dąbrowskiego 32/1u

50-457 Wrocław

Tel. 48 512 822 207

--- Artykuł sponsorowany ---