Grzybica- choroba wywołana namnażaniem się Candida albicans.

  • 05.08.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Grzybica- choroba wywołana namnażaniem się Candida albicans.
Candida albicans jest drobnoustrojem, który żyje w przewodzie pokarmowym. Jeśli w organizmie "dobrych" bakterii jest więcej niż Candida, jest to normalna sytuacja. Problem zaczyna się, gdy dochodzi do namnażania się Candida i do spadku ilości "dobrych" bakterii.

Dlaczego powstaje grzybica?

Candida albicans to drożdżak, który wywołuje grzybicę. Dzieje się tak najczęściej, gdy odporność organizmu jest osłabiona. Osoby cierpiące na choroby immunologiczne czy nowotwory oraz nosiciele wirusa HIV są bardziej narażone na zakażenie Candida albicans. Często atakuje osoby nadużywające alkoholu, narkotyków oraz nieprawidłowo odżywiające się. Grzybica wywołana Candida albicans rozwija się także u osób stosujących niektóre leki sterydowe, antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne. Podatne są także osoby chorujące na cukrzycę, choroby tarczycy.

Jak rozpoznać zakażenie grzybicze?

Objawem zakażenia grzybiczego może być nadmierne zmęczenie, lęki, zaburzenia snu, stany depresyjne. Pojawia się niekiedy podwyższona temperatura ciała, grzybica jamy ustnej, nawracające zapalenie spojówek. Często występują także problemy żołądkowe np. bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunka, nudności, problemy trawienne. Nieleczone zakażenie Candida albicans może prowadzić także do alergii oraz do trudności z oddychaniem, zapaleń zatok, może pojawić się katar sienny. Niejednokrotnie kobiety miewają problem z nawracającymi infekcjami intymnymi, spowodowanymi kandydozą.

Rozpoznanie zakażeń grzybiczych często sprawia trudności, zwykle leczone są objawy, które wskazują na inną chorobę. Dlatego znalezienie źródła problemu najczęściej odbywa się po pewnym czasie.

Najbardziej niebezpieczne jest zakażenie grzybicze układu pokarmowego, w celu zdiagnozowania problemu wykonuje się badanie endoskopowe z pobraniem wycinka. Poza tym wykonuje się badanie krwi oraz pobranie próbek płynów ustrojowych.

Leczenie grzybicy.

Grzybica leczona jest różnego rodzaju środkami farmakologicznymi, w zależności od tego, które narządy lub okolice są zajęte kandydozą. Niestety grzyby stają się coraz częściej odporne na farmaceutyki, dlatego leczenie nie jest łatwe.

Konieczna jest również dieta, która powinna eliminować produkty sprzyjające namnażaniu się Candaida albicans. Przede wszystkim należy wyeliminować cukier, który jest pożywką dla grzybów. Poza tym zabronione są produkty przetworzone, z zawartością skrobi, produktów mlecznych, produktów zawierających drożdże, pleśnie i konserwanty.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: