Zaparcia? Być może za mało błonnika w diecie?

  • 04.08.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Zaparcia? Być może za mało błonnika w diecie?
O zaparciu mówimy wtedy, gdy częstość wypróżnień wynosi poniżej dwa na tydzień. Problem ten może mieć różne podłoże, lecz najważniejsze jest, by go nie lekceważyć. Często zaparcia mają charakter przejściowy, a pomoże uzupełnienie diety w błonnik.

Jakie są przyczyny zaparć?

Zaparcia mogą być przypadkowe, czyli spowodowane nagłą zmianą sposobu odżywiania się, podróżą, zmianą klimatu. Mogą mieć również charakter krótkotrwały, lecz nawracający, gdzie trudno jest ustalić przyczyny problemu. W tym przypadku trzeba znaleźć przyczynę tym szybciej, im zaparcia stają się bardziej dokuczliwe.

Występują także zaparcia przewlekłe, które są określane nawykowymi, spowodowanymi przez stres, depresję lub atonicznymi- spowodowanymi przez spowolnioną pracę jelit. Najwięcej przypadków jest zaparć idiopatycznych, związanych z nieodpowiednią dietą, małą aktywnością fizyczną oraz małym nawodnieniem organizmu.

Ważna jest dieta.

Aby uniknąć problemów z zaparciami, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, co spożywamy. Dieta powinna być bogata w świeże owoce i warzywa, pieczywo pełnoziarniste, które zawierają błonnikpokarmowy. Błonnik to substancja odporna na działanie enzymów trawiennych. Jego rola polega na zapobieganiu otyłości, cukrzycy, wysokiemu poziomowi cholesterolu oraz chorobom krążenia i układu pokarmowego. Stanowi istotną rolę w leczeniu zaparć i jelita drażliwego. Najwięcej błonnika jest w roślinach strączkowych, brokułach, jabłkach, morelach, figach, pomidorach, nasionach lnu, pestkach słonecznika.

Błonnik witalny- jakie są jego zalety?

Błonnik witalny to suplement diety, składający się z nasion babki jajowatej, babki płesznik i lnu. Rośliny te zawierają śluzy, które są niewchłanialne przez przewód pokarmowy. Badania wykazały, że błonnik witalny jest skuteczny w walce z zaparciami i syndromem jelita wrażliwego. Ma działanie łagodnie przeczyszczające, przy czym nie powoduje wzdęć. Błonnik witalny jest stosowany pomocniczo w leczeniu uchyłkowości jelit, raka jelita grubego, hemoroidów oraz zapobiega zapaleniu wyrostka robaczkowego. Poza tym stymuluje pracę hormonów, odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Przyczynia się również do obniżenia ciśnienia krwi, ze względu na to, że błonnik wiąże jony sodu.

Kuracja błonnikiem witalnym nie powinna być stosowana dłużej niż dwa tygodnie, ponieważ może on hamować wchłanianie witamin i innych składników odżywczych. Trzeba pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, jeśli chcemy, by działanie błonnika witalnego było prawidłowe.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: