Co robić, gdy ból gardła jest nawracający lub przewlekły?

  • 03.08.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Co robić, gdy ból gardła jest nawracający lub przewlekły?
Przyczyną bólu gardła są nie tylko wirusy czy bakterie, towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Gardło może boleć z różnych powodów i nie należy lekceważyć tego problemu. Szczególnie jeśli ból gardła jest jednostronny, ponieważ możemy mieć do czynienia z nowotworem.

Co, jeśli nie wirusy ani bakterie?

Przewlekły ból gardła jest związany z zapaleniem błony śluzowej gardła, którego przyczyną mogą być czynniki zewnętrzne takie jak: dym tytoniowy, pyły, lotne związki drażniące, nadużywanie alkoholu, suche powietrze, skrajne zmiany temperatury. Czynniki wewnętrzne, które mogą powodować ból gardła to: niedoczynność tarczycy, menopauza, przewlekły nieżyt nosa i zatok, skrzywienie przegrody nosowej, choroby serca, nerek, cukrzyca, alergie, przewlekłe zapalenie migdałków.

Gardło może być podrażnione, jeśli przebywa się zbyt często i długo w klimatyzowanym pomieszczeniu, szczególnie jeśli klimatyzacja jest nieprawidłowo konserwowana i czyszczona. Oprócz bólu gardła może występować wysuszenie śluzówki nosa i spojówek.

Często zdarza się, że ból gardła oraz uczucie ciała obcego w gardle jest objawem refluksowego zapalenia gardła, które jest efektem nieprawidłowej diety lub przepukliny rozworu przełykowego. Zdarza się, że niektóre leki powodują działania niepożądane, takie jak uczucie suchości, ból gardła, chrypka, chrząkanie. Takimi lekami są np. leki obniżające ciśnienie.

Nie wolno lekceważyć jednostronnego, przewlekłego bólu gardła, ponieważ może być objawem nowotworu gardła lub krtani. Do lekarza trzeba się zgłosić niezwłocznie, jeśli ból pojawia się nagle i nie towarzyszą mu żadne inne objawy infekcji.

Co robić, gdy gardło wciąż boli?

Przede wszystkim przyjmować wszystkie leki przeciwbólowe oraz antybiotyki zgodnie z zaleceniami lekarza. Ostrożnie trzeba postępować z antybiotykami, ponieważ mogą obniżać odporność organizmu, jeśli stosuje się je w nadmiarze.

Ważne jest, aby znaleźć prawdziwą przyczynę bólu gardła i wyeliminować ją lub jej unikać, jeśli jest taka możliwość. Nie jest to łatwe, lecz znając możliwe przyczyny bólów gardła, trzeba po prostu szukać do skutku, najlepiej pod okiem wnikliwego specjalisty. Czasem warto powtórzyć badania, szczególnie jeśli jest podejrzenie nowotworu. Wtedy wczesna diagnoza jest bardzo ważna i daje większe szanse na wyleczenie.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: