Dlaczego boli kolano? Jak sobie z tym radzić?

  • 01.08.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Dlaczego boli kolano? Jak sobie z tym radzić?
Ból kolana może mieć najróżniejsze przyczyny, może być spowodowany urazem lub długotrwałymi przeciążeniami stawu. Wtedy najczęściej mamy do czynienia ze zwyrodnieniem stawu. Jest to powszechna choroba, która dotyczy nie tylko starszych ludzi.

Co oznacza przeciążenie stawu?

Przeciążenia są najczęstszą przyczyną bólu stawów, w tym kolan. Zmiany przeciążeniowe w stawie narastają czasem latami i są spowodowane tzw.mikrourazami, które kumulują się, a w efekcie dochodzi do stanu zapalnego w obrębie stawu lub zmian zwyrodnieniowych. Gdy po raz pierwszy odczujemy ból kolana, utrudniający wykonanie ruchu, zwykle sięgamy po lek przeciwbólowy i przeciwzapalny np. Ibuprom max, Ibum, Apap. Przy niewielkim stanie zapalnym powinno pomóc, jeśli jednak ból nadal dokucza i nasila się, najlepiej zgłosić się do ortopedy.

Przyczyny zwyrodnienia stawów kolanowych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów wiąże się z uszkodzeniem powierzchni chrząstki stawowej- staje się chropowata i zmniejsza się jej objętość. Wtedy kość po prostu trze o kość, powodując ból. Zwyrodnienia stawów, w tym kolan może być spowodowane: intensywnym wysiłkiem fizycznym, sportem, niewłaściwie wykonywanymi ćwiczeniami, ciężką pracą fizyczną, dźwiganiem, ale również nadwagą, brakiem aktywności fizycznej.

Jak leczyć zwyrodnienia stawów kolanowych?

Po pierwsze należy unikać przeciążeń, lecz trzeba wykonywać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie. Poza tym ćwiczenia fizyczne są korzystne, ponieważ odżywiają chrząstkę stawową. Aby nauczyć się prawidłowej techniki ćwiczeń najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty. Ćwiczenia można wykonywać dopiero wtedy, gdy ustąpi ostry stan zapalny stawu. W tym celu należy odpoczywać i zażywać leki przeciwzapalne.

Warto także zażywać preparaty z glukozaminą, która odbudowuje chrząstkę. Obecnie coraz częściej wykonuje się zastrzyki bezpośrednio do stawu z kwasem hialuronowym, który wypełnia nierówności powierzchni chrząstki i zapobiega obcieraniu się o siebie kości.

Jakie są inne przyczyny bólu stawu kolanowego?

Przyczyną bólu kolana są mikrourazy więzadeł lub łąkotek. Wystarczy lekkie uszkodzenie łąkotki lub naciągnięcie więzadła, aby spowodować ból kolana. W przypadku łagodnych urazów zwykle pomaga unieruchomienie stawu.

Ból kolana nie zawsze świadczy o chorobie, czasem jest skutkiem przeciążenia stawu biodrowego lub skrzywienia kręgosłupa. Powodem może być także płaskostopie, które powoduje nierównomierne obciążanie stawów kolanowych podczas chodzenia, czy biegania.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: