Czy warto zainwestować w monitoring?

  • 02.08.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Czy warto zainwestować w monitoring?
Monitoring, tak jak wiele nowych, powszechnie używanych technologii wzbudza bardzo wiele kontrowersji. Nie ulega wątpliwości, że obecnie kamery możemy spotkać na niemal każdym kroku. Czy czujemy się przez to kontrolowani, czy bardziej bezpieczni? Każdy człowiek obecność kamer odczuwa odrobinę inaczej. Czy jednak warto instalować kamery kosztem naszego komfortu psychicznego?

Podstawowe zabezpieczenie

Kamery są najbardziej rozpowszechnionym systemem zapewniającym bezpieczeństwo na świece. Spotkać je można wszędzie - na ulicach, w sklepach, miejscach pracy, szkołach. Czasami wybór niektórych lokalizacji dziwi. Co np. z publiczną toaletą lub szatnią? Niektórym osobom nie podoba się montowanie monitoringu wizyjnego w szkołach albo miejscach pracy. Kamery kojarzone są z kontrolą i brakiem zaufania, przez co są źle odbierane przez znaczną część społeczeństwa. Duża część osób czuje się nieswojo w monitorowanej przestrzeni. Przeciwnicy kamer utrzymują, że nie można budować relacji odpowiedzialności i zaufania na linii uczeń-szkoła, czy też pracownik-szef, w momencie kiedy mamy świadomość nadrzędnej kontroli przez system.

 

Komfort a bezpieczeństwo

Kamery tak bardzo weszły w naszą przestrzeń publiczną, że trudno wyobrazić sobie życia bez nich. Podczas jakichkolwiek wypadków, czy w momencie popełnienia przestępstwa od razu pytamy - czy monitoring zarejestrował to zdarzenie? Jakiekolwiek kradzieże, porwania, czy zwykła uliczna przemoc są skutecznie tępione dzięki monitoringowi. Trudno wyobrazić sobie co stałoby się, gdyby nagle usunięto cały monitoring. Warto więc przełamać się i przywyknąć do widoku kamer, których zadaniem nie jest kontrolować ale zapewnić bezpieczeństwo.

 

Rodzaje kamer

Wyróżnia się różne rodzaje monitoringu:

●      Monitoring CCTV,  który przesyła obraz z danego obszaru na system monitorów lub rejestratorów. Obszarem tym może być zarówno pojedynczy budynek, jak i całe miasto.

●      Monitoring HD-CVI, który cechuje się lepszą jakością obrazu w rozdzielczości HD oraz brakiem opóźnienia w transmisji.

●      Monitoring AHD, który również może pochwalić się bardzo wysoką jakością obrazu, a także dużym zasięgiem.

●      Monitoring IP, podłączony do sieci wlan, który daje możliwość nieograniczonego przesyłu obrazu.

Różnice są często kosmetyczne i przed zakupem warto zapytać o zdanie specjalistów. Wybór monitoringu zawsze zależy od miejsca montażu, jego zastosowania i budżetu. Niejednokrotnie jednak warto przeznaczyć większy budżet na kamery. Jest to z całą pewnością inwestycja na lata, a na bezpieczeństwie nie watro oszczędzać.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: