Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 12:28
Przeczytaj!

Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

Czego oczekiwałabyś od suplementu stworzonego specjalnie dla kobiet? Czy miałby łagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego? Regulować gospodarkę hormonalną? Poprawiać płodność? Spowalniać procesy wywołujące osteoporozę? Poprawiać stan skóry i włosów? A może odchudzać? Nawet tylko jedna twierdząca odpowiedź, na któreś z tych pytań, powinna skłonić cię do bliższego zapoznania się z wiesiołkiem.
  • 23.05.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

Występowanie i skład

Wiesiołek to niepozorna roślina o żółtych, czteropłatkowych kwiatach. Należy do rodziny wiesiołkowatych. W naturze można go dość często spotkać na łąkach i suchych nieużytkach. Cała roślina jest jadalna. Liście, kwiaty i korzenie, po ugotowaniu, można dodać do sałatki. Szczególnie cenne są jednak nasiona wiesiołka, z których wytłacza się olej o leczniczych właściwościach. Co takiego niezwykłego zawiera on w swoim składzie?

Znajdziemy w nim przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6: kwas linolowy i gamma-linolenowy – niezwykle rzadki u roślin, oraz kwas oleinowy z grupy omega-9. Oprócz tego, olej z wiesiołka, to bogate źródło fitosteroli, witaminy E, cynku, wapnia, magnezu, selenu, białek oraz nasyconych kwasów tłuszczowych.

Właściwości prozdrowotne

Olej z wiesiołka to prawdziwy skarb i pomoc w łagodzeniu kobiecych dolegliwości. Kiedy warto włączyć go do swojej diety? Wymieńmy kilka najważniejszych sytuacji.

PMS. Napięcie przedmiesiączkowe to zespół kilku objawów, które skutecznie uprzykrzają życie przed okresem. Jeśli borykasz się z bólami głowy, zatrzymaniem wody, bolesnością piersi czy ogólnym obniżeniem nastroju, olej z wiesiołka może się okazać skutecznym sposobem na zmniejszenie tych objawów. Dzięki zawartym w nim nienasyconym kwasom tłuszczowym, reguluje on gospodarkę hormonalną i dlatego polecany jest również w okresie menopauzy.

Płodność. Spożywanie oleju z wiesiołka przyczynia się do poprawy jakości i ilości śluzu szyjkowego, co ułatwia plemnikom wędrówkę do komórki jajowej. Kwas GLA ma też wpływ na produkcję hormonu wywołującego skurcze macicy, przyspieszających zapłodnienie. Regularne zażywanie oleju w pierwszej części cyklu znacznie zwiększa szanse na poczęcie.

Osteoporoza. Ubytek masy kostnej to choroba występująca w okresie menopauzy. Kwasy tłuszczowe, pozyskane z wiesiołka, dbając o kobiece hormony, działają jednocześnie na cały układ kostny.

Skóra i włosy. Z wiekiem nasza skóra traci elastyczność i spada jej nawilżenie. Efektem są zmarszczki, suchość, brak jędrności. Kuracja kwasem GLA pomaga zachować na dłużej młody wygląd, utrzymać właściwą wilgotność i napięcie skóry. Podobne korzyści zauważymy w wyglądzie włosów, które w ten sposób odżywione, staną się gładkie i błyszczące.

Odchudzanie. Olej z wiesiołka uaktywnia tzw. brunatną masę tłuszczową, która jest odpowiedzialna za procesy metaboliczne w organizmie i spadek masy ciała.

Olej pozyskiwany z wiesiołka zaskakuje swoim wielopoziomowym działaniem. Tłoczony na zimno i spożywany w czystej postaci, będzie nie tylko smacznym uzupełnieniem diety, ale również nieocenionym wsparciem w walce z kobiecymi dolegliwościami.

Materiał zewnętrzny