Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 13:27
Przeczytaj!

Badanie moczu – co trzeba wiedzieć?

Morfologia i badanie moczu to dwa podstawowe badania, które zleca okresowo lekarz każdemu pacjentowi. Czasami bada się mocz w przypadku różnych dolegliwości chorobowych, w celu wykrycia przyczyny i zastosowania odpowiedniego leczenia.
  • 17.04.2019 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Badanie moczu – co trzeba wiedzieć?

Co diagnozuje?

Badanie to najczęściej wykonuje się w przypadku pojawienia się problemów ze strony układu moczowego. Jednak oprócz tego na podstawie wyników można się dowiedzieć, jak funkcjonuje cały organizm, a szczególnie trzustka, wątroba i nadnercza. Lekarz zleca także badanie moczu, kiedy podejrzewa cukrzycę u pacjenta. Pomaga też przy sprawdzaniu poziomu wapnia i witaminy C oraz szeregu innych wartości, o których można się dowiedzieć od lekarza. Na pewno należy udać się na badanie, kiedy pojawią się takie dolegliwości jak ból w podbrzuszu, pieczenie i trudności przy oddawaniu moczu czy znaczne parcie na pęcherz. Leczenie nerek lepiej zacząć od udania się do specjalisty.

Jak się przygotować do badania?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w aptece w plastikowy pojemnik na mocz. Należy zapytać lekarza o możliwość przyjmowania leków i suplementów przed badaniem, ponieważ niektóre z nich, jak witamina B, powinny być odstawione. Nie powinno się także poddawać większym wysiłkom ani spożywać produktów, które mogą zabarwić kolor moczu, np. marchewki czy buraczki. Warto powstrzymać się od żucia gumy oraz picia w dużej ilości kawy czy herbaty. Z kolei kobiety powinny pamiętać o tym, aby powiadomić lekarza, że są w trakcie menstruacji lub tuż przed nią. Badanie powinno zostać w takim przypadku przełożone.

Próbka moczu

Nieodzowna jest oczywiście próbka moczu. Trzeba przygotować wspominany już wcześniej plastikowy pojemnik na mocz oraz dokładnie umyć ręce. Następnie konieczne jest przemycie ujścia cewki moczowej. Pojemnik na mocz musi być czysty, dlatego nie można dotykać go w środkowej części palcami, aby nie dostały się do niego żadne bakterie. Mocz do badania musi być oddany zaraz po przebudzeniu. Podczas napełniania pojemnika na mocz nie można dotykać go także okolicami intymnymi. Najlepiej, jeśli pierwszą minimalną część moczu odda się do toalety, a dopiero później do pojemnika. Wszystko musi być wykonane sterylnie i z największą uwagą. W pojemniku na mocz powinno znaleźć się od 50 do 100 mililitrów moczu. Dobrze by było, aby pojemnik został dostarczony nie później niż godzinę od pobrania próbki. Nie można wystawiać go na działanie promieni słonecznych. Lepiej trzymać pojemnik na mocz w miejscu chłodnym, np. lodówce.

Wyniki badania

Oczywiście, że pomoże zinterpretować je lekarz, ale warto wiedzieć, co się znajduje na opisie. Będzie to m.in. kolor moczu. Normą jest słomkowa i bursztynowa barwa moczu. Oprócz tego podany zastaje ciężar właściwy i pH. Badanie stwierdza też nieobecność lub obecność białka, glukozy i ciała ketonowego w moczu. W posiewie moczu badanie jest bardziej szczegółowe, niezbędne do zdiagnozowania m.in. chorób nerek.

Materiał zewnętrzny