Sobota, 24.08.2019

Rozwój kariery zawodowej – jak zrobić to dobrze?

  • 11.02.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Rozwój kariery zawodowej – jak zrobić to dobrze?
W dzisiejszych czasach regularny rozwój kariery zawodowej jest kluczem do sukcesu. Ci, którzy stoją w miejscu, mogą zapomnieć o świetlanej przyszłości. Zobacz, jak rozwinąć swoją karierę zawodową.

Nasi dziadkowie żyli w czasach, w których posiadanie jednej umiejętności pozwalało przetrwać na jednym stanowisku pracy niemal przez całe życie. Dziś jednak jest inaczej. Każdego dnia potrzeby oraz wymagania rynku ulegają zmianom. Nie bez powodu najwięksi ludzie sukcesu tego świata powtarzają, że ten kto stoi w miejscu, cofa się. Choć brzmi to brutalnie, nie sposób przed tym faktem uciec. Nie marnuj już więcej czasu i dowiedz się, jak rozwijać swoją karierę zawodową w sposób mądry i skuteczny.

Kiedy warto zadbać o rozwój kariery?

Jeszcze w niektórych kręgach panuje przekonanie, że rozwój kariery zawodowej warto zacząć wtedy, kiedy w sferze zawodowej dojdziemy do tak zwanego szklanego sufitu. Jednak czy nie lepiej w ogóle nie dopuścić do sytuacji, w której szklany sufit miałby stanąć nam na drodze do osiągnięcia sukcesu? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Aby zawczasu uniknąć przeszkód, nie możemy stać w miejscu. Ruszyć do przodu powinni nie tylko pracownicy od lat piastujący te same stanowiska, lecz także osoby, które dopiero co wkraczają na rynek pracy. Mowa tutaj o studentach oraz wszystkich innych ludziach, dla których wiek nie powinien być żadnym ograniczeniem. Im wcześniej zaczniemy działać, tym skuteczniej uda nam się ominąć blokady stojące nam na drodze do zamierzonych celów.

Rozwój kariery zawodowej – sprawdzona strategia

Określ cel

Nawet najlepszy kurs i najpopularniejsze szkolenie na nic się zda, jeśli nie będą one faktycznym krokiem w drodze do sukcesu. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania i rozpoczniemy inwestycje, warto określić cel. Najpierw zastanów się, do czego chcesz dążyć, a dopiero później przyjdzie czas na określenie drogi, która do twoich zamierzeń finalnie ma cię doprowadzić. Jeśli jesteś jeszcze młody i tak naprawdę nie masz pewności, co chcesz w życiu robić pamiętaj, że z raz podjętej decyzji zawsze można się wycofać, a dotychczas zdobyte doświadczenia z pewnością nie pójdą na zmarnowanie. Nie bój się odważnych inwestycji

Nie bój się odważnych inwestycji

Inwestycje są nieodłączną częścią rozwoju, nie tylko tego, który dotyczy kariery zawodowej. Jeśli już stawiasz sobie ambitne cele, zdecyduj się na sprawdzone inwestycje. Dla przykładu, jeśli swoją przyszłą karierę wiążesz z zagranicą, musisz pójść na naprawdę dobry kurs języków obcych. Jednak pamiętaj, że rynek międzynarodowy często okazuje się być o wiele bardziej wymagający od lokalnego. Idź o krok dalej i porzuć myśl o pobliskiej szkole języków, rzuć się na głęboką wodę i sprawdź, jakie możliwości daje nauka języków obcych poza granicami Polski. Umożliwi ci to między innymi sprawdzona szkoła językowa za granicą. Wejdź na stronę EF Education First i znajdź dla siebie najlepszą drogę.

Buduj sieć kontaktów

Wiele osób mylnie zakłada, że na budowanie kontaktów przyjdzie jeszcze czas. Jest to błąd! Nawet osoby uczęszczające jeszcze do szkół powinny zacząć skutecznie poszerzać i przede wszystkim pielęgnować kręgi znajomych. Ważną zasadą jest także to, aby nigdy nie palić za sobą mostów. Nie warto tego robić zarówno w standardowych kontaktach towarzyskich, jak i w relacjach w pracodawcami i współpracownikami. Życie pisze różne scenariusze i nigdy nie wiemy, czyjej pomocy będziemy potrzebować i w jakich okolicznościach z niegdyś poznanymi ludźmi w późniejszym czasie się spotkamy.

Zadawaj pytania

Nie bez powodu mówi się, że ten kto pyta, nie błądzi. Na drodze swojego życia warto zadawać pytania, bowiem może okazać się, że właśnie w tym momencie zaistniała przed nami jedyna szansa na uzyskanie prawidłowej, a niekiedy także najlepszej odpowiedzi. Jeśli na drodze swojej kariery spotykamy ciekawe i mogące poszczycić się pokaźnym wachlarzem sukcesów osoby, warto zadawać im pytania i wdawać się z nimi w merytoryczne dyskusje. Wbrew pozorom, nawet zwięzła i krótka rozmowa może okazać się momentem przełomowym w naszym życiu. Jeśli mamy pytania, nigdy nie pozostawiajmy ich bez odpowiedzi.

Grupa Tipmedia
Podziel się: