Jak automatyka przemysłowa pomaga firmom?

  • 14.06.2022, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jak automatyka przemysłowa pomaga firmom?
Czwarta rewolucja przemysłowa to transformacja procesów produkcyjnych z wykorzystaniem zautomatyzowanych systemów sterowania.

Edukując społeczeństwo i przygotowując pracowników z nowymi umiejętnościami, możemy rozwiać obawy związane z automatyzacją.

Oto trzy powody, dla których warto skorzystać z automatyzacji.

Szybka zmiana nigdy nie jest łatwa do pogodzenia. Niepokój budziły kiedyś początki rewolucji przemysłowej. W następnych dziesięcioleciach i stuleciach tempo zmian technologicznych gwałtownie nabrało tempa, przekształcając produkcję nie do poznania. Jesteśmy w trakcie czwartej rewolucji przemysłowej – zwanej „Przemysłem 4.0” – a dzisiejsze fabryczne linie produkcyjne są najeżone zautomatyzowanymi systemami sterowania, oprogramowaniem, panelami komputerowymi i robotami.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę obawy, że automatyzacja przemysłowa i koncepcje, takie jak sztuczna inteligencja (AI) i Internet rzeczy (IoT), mogą budzić obawy pracowników nieprzeszkolonych w tych dziedzinach oraz biedniejszych gospodarek, którym brakuje zasobów potrzebnych do podnoszenia kwalifikacji swojej siły roboczej zmuszać.

Ale równie ważne jest zrozumienie pełnego – i wciąż poszerzającego się – zakresu korzyści, jakie niesie automatyka przemysłowa. Ponieważ pandemia COVID-19 wywróciła łańcuchy dostaw i produkcję, warto podsumować, dlaczego automatyzacja jest czymś, co należy przyjąć z zadowoleniem, a nie bać.

Automatyka przemysłowa podnosi wydajność

Po pierwsze i być może najbardziej oczywiste, automatyka przemysłowa znacznie zwiększa produktywność zadań, procesów i przedsiębiorstw w fabrykach i na halach produkcyjnych. Procesy, które kiedyś pochłaniały armie pracowników (pomyśl o produkcji samochodów lub zakładach przetwórstwa spożywczego sprzed 20, 30 lub 40 lat), teraz obejmują ułamek tej siły roboczej – co jest dużym problemem w kontekście dzisiejszych problemów z podażą i niedoborów siły roboczej, które towarzyszą spowolnieniu.

Ale nie chodzi tylko o obniżenie kosztów pracy i szybsze wykonanie większej liczby zadań. Cyfryzacja produkcji oznacza również zwiększoną przepustowość i uniknięcie przestojów, ponieważ maszyny są bardziej efektywnie wykorzystywane i konserwowane. Budowa maszyn przemysłowych jest więc jedną z najszybciej rozwijających się branż.

IIoT zapewnia również dodatkową elastyczność w dostosowywaniu wydajności do popytu. Na przykład nowe podejścia do otwartego oprogramowania można łatwiej aktualizować. W ten sposób, jeśli zmieniają się zamówienia, operatorzy spędzają mniej czasu na przeprogramowaniu lub przeprojektowaniu, co oznacza większą dostępność maszyny.

Automatyka przemysłowa może zmniejszyć wpływ przemysłu na środowisko

Kolejną główną korzyścią automatyki przemysłowej – i mniej oczywistą – jest to, w jaki sposób może ona pomóc w zmniejszeniu naszego wpływu na środowisko.

Branże energochłonne i emisyjne potrzebują lepszej kontroli wskaźników operacyjnych i dźwigni efektywności, aby zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych. Narzędzia do automatyzacji cyfrowej mogą w tym pomóc, co zostało pokazane z wielkim skutkiem w nowej rasie zakładów przemysłowych, które zarządzają produkcją, zasobami i procesami biznesowymi w sposób efektywny ekologicznie, nadzorując zasoby i dane operacyjne w wielu lokalizacjach i całych łańcuchach wartości.

Zaawansowane wizualizacje na pulpitach nawigacyjnych wyświetlają tysiące punktów danych do śledzenia produkcji w czasie rzeczywistym, dając głęboki wgląd w zarządzanie zasobami, ogólną efektywność sprzętu i optymalizację w całym przedsiębiorstwie.

Nawet notorycznie wysokoemisyjne branże w trudnych do złagodzenia sektorach łączą automatykę przemysłową z technologiami zarządzania energią z centralnego punktu dowodzenia, aby uzyskać lepszy obraz tego, gdzie oszczędzać energię i minimalizować odpady.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: