Design i funkcjonalność - tkanina żakardowa

  • 23.11.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Design i funkcjonalność - tkanina żakardowa
Produkty wykonane z tkaniny żakardowej stają się dzisiaj coraz bardziej popularne. Jej elegancki wygląd, a także wytrzymałość sprawiają, że zyskuje ona wielu nowych zwolenników. Jakie są główne zalety tkaniny żakardowej? Czy posiada jakieś wady? Poznaj niezwykłe właściwości żakardu.

Czym jest żakard?

 

Żakard został wynaleziony przez pewnego francuskiego wynalazcę – Josepha-Marie Jacquarda w XIX wieku. Jacquard nie określił składu tej tkaniny, a tylko sposób jej splotu – to, jakich nici użyjemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji. Tkanina w ten sposób przeplatana nazywana jest od nazwiska jej wynalazcy właśnie żakardem. Po jej wielkim sukcesie we Francji, zaczęła zyskiwać popularność na całym świecie.

 

Jakie właściwości ma tkanina żakardowa?

 

Żakard, ze względu na specyficzny, dość ciasny splot włókien, ma również bardzo ciekawe właściwości. Oczywiście zależą one w dużej mierze od tego, jakich nici użyjemy, aby stworzyć daną tkaninę. Jeśli wykorzystamy szlachetne produkty, taki też efekt końcowy uzyskamy. Ze względu jednak na dość ciasny splot żakard jest bardzo trwałą i wytrzymałą tkaniną. Bardzo trudno ją zniszczyć, dzięki czemu na przykład prześcieradła z niego wykonane będą z pewnością służyć nam na długie lata. Produkty wytworzone z żakardu są bardzo atrakcyjne wizualnie. Pościel żakardowa uważana jest za jedną z najbardziej eleganckich. Żakard nie elektryzuje się, pięknie się błyszczy, jest bardzo delikatny i miękki w dotyku. Można by pomyśleć, że tkaniny żakardowe nie mają żadnych mankamentów. Jest jednak jedna, dość poważna wada – produkty wytworzone z żakardu są dość drogie. Oczywiście cena zależy od tego, jakie włókna zostały użyte do jego produkcji – naturalne czy syntetyczne, jednak zawsze będzie on droższy niż inne popularne tkaniny. Warto jednak pamiętać, że za wysoką ceną żakardu stoi jego jakość.

 

Prześcieradła, zasłony, pościel – co można wykonać z żakardu?

 

Z żakardu wykonuje się bardzo wiele produktów, na przykład pościel (prześcieradła, poszewki na kołdry czy poduszki) czy zasłony. Dodatki wykonane z tej tkaniny są bardzo eleganckie i nadają całemu wnętrzu pewnej wykwintności. Żakardowe zasłony pięknie prezentują się w salonie urządzonym w stylu tradycyjnym. Czasem żakard używany jest także jako dodatek w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym, aby przełamać panujący w nich minimalizm i prostotę.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: