Matryce do laptopów- jak dokonać wyboru?

  • 29.07.2021, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Matryce do laptopów- jak dokonać wyboru?
Laptopy to urządzenia, które cieszą się ogromną popularnością. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, bowiem mają szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Jednym z elementów całej konstrukcji są matryce do laptopów, których wybór niekiedy może okazać się nieco problematyczny. Matowa czy błyszcząca- jaka matryca będzie najbardziej optymalna? Jak wybrać matrycę do gier? TN czy IPS- na co się zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

 

Matowa czy błyszcząca- jaka matryca będzie najbardziej optymalna?

Matryce do laptopów możemy podzielić na te matowe, błyszczące i antyrefleksyjne. Te pierwsze sprawdzą się, gdy w pomieszczeniu posiadamy kilka źródeł światła. Tego typu technologia nie oślepia nas, jednocześnie nie drażni naszego wzroku. Ze sprzętu możemy korzystać nawet w słoneczne dni, przebywając na zewnątrz. Niestety musimy liczyć się mniej nasyconymi kolorami. Matryce do laptopów błyszczące świetnie oddają nasycenie. Wyróżniają się satysfakcjonującym kontrastem, a także ponadprzeciętną głębią czerni. Niestety gdy w pomieszczeniu zaświecimy kilka lampek, wówczas niejednokrotnie zauważyć możemy ich odblask. Jest to dość irytujące, dlatego warto tego unikać. Matryce antyrefleksyjne posiadają powłokę zwaną polaryzatorem- umożliwia to rozproszenie zewnętrznego światła.

Jak wybrać matrycę do gier?

Wiele osób poszukuje odpowiedniej matrycy do gier. Nowoczesne laptopy z IPS to niemalże gwarancja satysfakcjonujących kolorów. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie dla graczy. W przypadku dynamicznych gier ważny jest bowiem czas reakcji- im jest on krótszy, tym lepiej dla użytkownika. W przypadku IPS musimy liczyć się z efektem smużenia, czyli niezbyt korzystnym rozmyciem obrazu. Jeśli chodzi o przekątną- jest to indywidualna kwestia. Rozdzielczość dobierana jest w zależności od możliwości laptopa. Kupowanie matrycy 4K nie ma sensu, jeśli komputer jest zbyt słaby.

TN czy IPS- na co się zdecydować?

Wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj matrycy wydaje się być najbardziej optymalny. Przykładowo ekrany TN wciąż są dość popularne. Ich koszt produkcji jest niski, dzięki czemu laptop jest tańszy. Tego typu matryce do laptopów sprawdzą się do gier czy też do prac biurowych. Nieco inaczej wygląda to w przypadku, kiedy zawodowo zajmujemy się grafiką, ewentualnie oglądamy dużą liczbę filmów. Wówczas warto celować w matryce do laptopów IPS. 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: