Laptopy powystawowe czy nowe? Które z nich warto wybrać?"

  • 21.08.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Laptopy powystawowe czy nowe? Które z nich warto wybrać?"
Jest na rynku bardzo wiele firm, które specjalizują się w sprzedaży sprzętu powystawowego, w tym również laptopów powystawowych. Czy warto jest zainteresować się ich ofertą? A może lepiej po prostu kupić nowego laptopa?

Na czym polega leasing?

Leasing jest rodzajem umowy cywilnoprawnej, w oparciu o którą jedna ze stron (leasingobiorca), może korzystać z konkretnej rzeczy, którą przez cały czas należy do drugiej strony (leasingodawcy). W zamian za opłaty w formie rat leasingowych i tak zwaną opłatę wstępną (około 20-40% wartości tej rzeczy). Nazwa wzięła się od angielskiego czasownika lease, który oznacza najem, dzierżawę oraz sam leasing. W języku angielskim i w angielskim systemie prawnym te trzy pojęcia nie są rozróżniane. Czas obowiązywania leasingu obejmuje zazwyczaj kilka lat i jest dokładnie określony w umowie. Po tym czasie leasingobiorca może nabyć rzecz, w tym przypadku laptopa na własność za tak naprawdę bardzo niską kwotę, w porównaniu do nowego urządzenia. Często taki sprzęt jest później kupowany przez firm, które zajmują się jego dalszą odsprzedażą.

Laptopy powystawowe - wady

W obecnych czasach sprzęt komputerowy błyskawicznie są starzeje. Kilkuletni laptop powystawowy może się okazać za wolny do nowych funkcji, chociaż jego procesor jeszcze niedawno mógł być uznawany za bardzo wydajny. Częstym kłopotem jest również zagraniczna klawiatura z innym układem niż ten, do którego wszyscy są przyzwyczajeni (QWERTY). Może być to niemiecki QWERTZ czy francuski AZERTY. Zdarzają się niestety również laptopy powystawowe z cyrylicą. System operacyjny oraz zainstalowane oprogramowanie może mieć inną wersję językową niż polska. Takiego rodzaju szczegóły należy bardzo starannie sprawdzać, a nie zawsze jest to odpowiednio widoczne na zdjęciach w Internecie. Jak każdy używany komputer, laptopy powystawowe mogą mieć widoczne nie tylko zwykłe ślady użytkowania, takie jak przetarcia klawiszy lub przebarwienia obudowy, które tak naprawdę nie mają wpływu na funkcjonowanie laptopa, ale również poważniejsze uszkodzenia, takie jak na przykład pęknięcia, wgniecenia, niesprawny układ optyczny. Bardzo często laptopy powystawowe wymagają również natychmiastowej wymiany baterii. Jednak mimo wszystko warto jest poszukać takiego urządzenia w dobrym stanie.

Laptopy powystawowe - zalety

Najważniejszą zaletą laptopów powystawowych czy poleasingowych jest to, że mają one zazwyczaj bardzo niską cenę.  Bywa ona czasami nawet o kilkadziesiąt procent niższa w porównaniu do ofert sprzedaży używanego sprzętu, na przykład na Allegro. Nie wspominając już o kosztach kupna nowego laptopa – sprawdź pod tym linkiem. Są to zazwyczaj modele z górnej półki, tak zwane biznesowe, które charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania oraz dobrymi podzespołami. Ze znajdującego się na ich dyskach oprogramowania można zgodnie z prawem korzystać. W odniesieniu do kilkuletnich laptopów wartość takiego oprogramowania może być wyższa nich, wartość całego laptopa. W grę wchodzi tutaj zazwyczaj system operacyjny. Sprzęt powystawowy jest objęty gwarancją. Najmniej są to trzy miesiące.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: