Czym kierować się przy wyborze wózka toaletowego?

  • 22.07.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Czym kierować się przy wyborze wózka toaletowego?
Wózek toaletowy to rozwiązanie, które przydaje się szczególnie osobom niepełnosprawnym albo z obniżoną sprawnością ruchową. W ich przypadku załatwianie potrzeb fizjologicznych może wiązać się z dużym dyskomfortem, a właściwy sprzęt zdecydowanie ułatwia ich życie.

 

Wózek toaletowy – do czego służy i jakie ma zalety

Osoby niepełnosprawne bądź zmagające się z obniżoną sprawnością ruchową mają szczególny problem z siadaniem i wstawaniem. Dlatego każda wizyta w toalecie wiąże się dla nich z ogromnym wysiłkiem, często są to nawet czynności wykraczające poza ich możliwości. Wózek toaletowy zapewnia pomoc w omawianej sytuacji. Ta propozycja ułatwia nie tylko życie samego użytkownika, ale także i jego opiekuna. To połączenie komfortu psychicznego i higieny. Dochodzi do tego również poczucie prywatności i intymności.

Wózek toaletowy umożliwia przemieszczanie się po całym domu czy mieszkaniu. Osoba niepełnosprawna nie musi prosić o pomoc opiekunów, gdyż doskonale radzi sobie we własnym zakresie i jest w stanie przedostać się do łazienki. Użytkownik może znaleźć się tuż obok toalety, dzięki czemu bez problemu załatwi potrzeby fizjologiczne. Z kolei możliwość wjechania do szerokiego prysznica ułatwi przestrzeganie higieny osobistej.

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek toaletowy?

Wózek toaletowy to ważny zakup, dlatego należy pamiętać o wielu czynnikach, które wpływają na komfort użytkowania i przedłużą jego żywotność. Najważniejsza jest opcja regulacji wysokości. Jeśli w wybranym modelu brakuje tej funkcji, może się to wiązać z wieloma problemami i trudnościami w trakcie używania. Możliwość regulacji wiąże się przede wszystkim z uniwersalnością, wybrany model dopasuje się do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Maksymalne obciążenie to kolejna cecha, która odgrywa szczególnie ważną rolę. Wózek toaletowy może uwieźć obciążenie od 100 do maksymalnie 130 kilogramów w zależności od modelu. Odpowiednio dopasowana waga przekłada się na zapewnienie użytkownikowi bezpieczeństwa i komfortu w trakcie poruszania. Wózek nie załamie się, a poszczególne części nie zostaną uszkodzone.

Trzeba skontrolować ilość hamulców i opcję dostępu higienicznego znajdującą się z tylnej strony wózka, która zdecydowanie ułatwia wszystkie czynności higieniczne. Wózek toaletowy powinien mieć chowany podnóżek – to również ułatwia opiekę nad niepełnosprawną czy osłabioną fizycznie osobą.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: