Gra na gitarze - jak zacząć by się nie zrazić

  • 24.06.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Gra na gitarze - jak zacząć by się nie zrazić
Gitara to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych instrumentów, wykorzystywany w praktycznie każdym gatunku muzycznym. Ciężko sobie wyobrazić by jakiś zespół niezależnie od tego czy grał właśnie na weselu, czy rockowej scenie dla 100tys osób nie posiadał w swoim składzie uzdolnionego gitarzysty. Każda kariera zaczyna się jednak od pierwszej lekcji gry na gitarze.

 

Każdy statek potrzebuje sternika

Lekcje gry na gitarze mogą przybierać różne formy. Najważniejszym jest, aby już na samym początku ustalić sobie jakiś ramowy schemat, w oparciu, o który podążać będzie nasza nauka. Według statystyk najwięcej osób rezygnuje z nauki gry na tym instrumencie, właśnie w przeciągu pierwszych trzech miesięcy. Spowodowane może być to swego rodzaju przytłoczeniem ilością tematów do opanowania. Chaos, który wydaje się powstawać wokół nas, skakanie z tematu na temat, brak wiedzy, co jest kluczowe na początku. To wszystko nie pomaga podczas stawiania pierwszych kroków w tej dziedzinie, Dlatego tak ważne jest, by w początkowych etapach, lekcje gry na gitarze odbywały się pod okiem doświadczonego nauczyciela. Dzięki praktyce wie on, w jakiej kolejności podchodzić do konkretnych zagadnień. Będzie on w stanie także na bieżąco wyłapać wszystkie błędy, tak byśmy nie utrwalili sobie jakichś nieprawidłowości na przyszłość.

Chcę być jak Slash

Zdarzyć się może, iż ktoś po koncercie swojej ulubionej kapeli, pod wpływem impulsu uzna, że chciałby grać jak jego idol. Oczywiście nie ma w tym nic złego. Jednak próby zagrania skomplikowanych akordów czy zabieranie się za takie gatunki jak Jazz czy Rock and roll w początkowych fazach nauki, mogą przynieść więcej szkód niż pożytku, często zrażając do dalszych lekcji gry na gitarze. Warto pamiętać, że tak jak każdy dom musi mieć fundamenty tak i my potrzebujemy podstaw, aby pójść dalej. Warto patrzeć na takie wyzwania w perspektywie celu długoterminowego. Dobrze jest zacząć od akordów na otwartych strunach, wybierać melodię wprowadzające niespiesznie kolejne techniki oraz pamiętać o wykorzystywaniu równolegle palców lewej ręki oraz kostki. Na szczęście coraz więcej miast oferują lekcje gry na gitarze Poznań, Warszawa, Łódź. W każdym z nich znajdziemy coś dla siebie.

Jak ważny jest słuch?

Mało osób, początkowo zdaje sobie sprawę, jak dużą rolę odgrywa kształcenie słuchu. Na szczęście, często nauka ta przychodzi jakby "w gratisie". Podczas ćwiczeń, zaczniemy podświadomie rozumieć jak powinna brzmieć dana struna, w danym miejscu. Będziemy czuć, jak powinien brzmieć konkretny akord

 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: