Wtorek, 23.07.2019

Kleje do etykietowania opakowań plastikowych i ich rodzaje

  • 14.08.2018, 14:30
  • Grupa Tipmedia
Kleje do etykietowania opakowań plastikowych i ich rodzaje
Przy doborze kleju do rodzaju etykiety bierzemy pod uwagę nie tylko jej rodzaj, ale również szczególne warunki nakładania, dalszego przechowywania oraz samej powierzchnie, na jakiej zostanie ona umieszczona. Najczęściej spotykane są płaskie opakowania o gładkich powierzchniach, lecz dostępne na rynku produkty przystosowane są również do szczególnych podłoży występujących na przykład w przypadku opon. Poznaj rodzaje kleju do etykietowania opakowań plastikowych i ich szczególne właściwości.

Rodzaje etykiet

Zanim przystąpimy do omówienia rodzai klejów, należy zdać sobie sprawę z ilości rodzai etykiet spotykanych na opakowaniach plastikowych. W zależności od warunków, w jakich są one przechowywane, możemy spotkać naklejki papierowe lub foliowe. Pierwszy rodzaj najczęściej stosowany jest w przypadku produktów przechowywanych w temperaturze pokojowej. Naklejki papierowe nie są jednak używane w przypadku artykułów chemicznych. Wynika to głównie z faktu, że tego rodzaju etykiety w kontakcie z substancją będącą zawartością mogłyby ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu nawet podczas transportu.

Kleje o uniwersalnym zastosowaniu

Kleje przeznaczone do uniwersalnego zastosowania możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza to produkty o standardowych właściwościach przeznaczona na płaskie, gładkie powierzchnie. Kleje do etykietowania opakowań plastikowych o zdecydowanie mocniejszych parametrach mogą być stosowane w temperaturze od -40 do 50 stopni. Tego rodzaju produkty odporne są na wilgoć, lecz nie powinny być wystawiane na działanie słońca. Klej ten mimo swoich specjalnych właściwości nie powinien być stosowany bezpośrednio na żywność. Stosowany jest w przypadku produktów, które po zaetykietowaniu w dalszym ciągu przechowywane będą w niskich temperaturach. Żywotność mocnego kleju obliczona została średnio na 2 lata.

Kleje do etykietowania opakowań plastikowych o specjalnych właściwościach

Szczególny rodzaj klejów stosowany jest w przypadku trudnych powierzchni oraz produktów mrożonych. W pierwszym przypadku od produktu wymaga się przede wszystkim wysokiej przyczepności na nierówne powierzchnie - https://fobaro.pl/pl/oferta/opakowaniowy/kleje_do_etykiet. W środowisku przemysłowym często nazywane są one klejami do opon. W przypadku powierzchni trudnych etykiety najczęściej nawijane są na rolki, bardzo rzadko stosuje się nadruki na arkuszach ze względu na wysoką temperaturę druku. Produkty spożywcze mrożone, które na opakowaniu mogą posiadać oszronienia, wymagają zastosowania kleju o silnej przyczepności nie tylko w niskich temperaturach, ale także w przypadku wystąpienia dużej wilgotności powietrza. Etykiety umieszczone są na rolkach, co zdecydowanie ułatwia ich aplikację na poszczególne opakowania.

Grupa Tipmedia
Podziel się: