Wizyta pielęgniarska u nieuleczalnie chorego – na czym polega opieka paliatywna?

  • 02.06.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Wizyta pielęgniarska u nieuleczalnie chorego – na czym polega opieka paliatywna?…
Moment, w którym pacjent słyszy, że zdiagnozowano u niego nieuleczalną chorobę, wiąże się z wieloma trudnymi chwilami dla niego oraz dla najbliższej rodziny. Jednak nie oznacza to, że reszty swojego czasu nie można przeżyć z godnością oraz względnie spokojnie. Oczywiście pod warunkiem, że otrzyma się odpowiednie wsparcie, na przykład w postaci opieki paliatywnej, świadczonej przez pielęgniarkę środowiskową. Jak przebiega wizyta pielęgniarska u osoby nieuleczalnie chorej i w jaki sposób podnosi komfort życia chorego?

 

​Wizyta pielęgniarska u nieuleczalnie chorego – ulga w bólu

Opieką paliatywną pacjent otaczany jest w terminalnym stadium choroby. Wizyta pielęgniarska w takim wypadku będzie polegała przede wszystkim na zabiegach mających przynieść ulgę w cierpieniu. Pielęgniarka środowiskowa będzie więc wspomagać lub wykonywać za chorego czynności higieniczne, podawać leki oraz dbać o jego komfort. Podczas pierwszej wizyty, pielęgniarka powinna również poinstruować rodzinę pacjenta, w jaki sposób prawidłowo go karmić, pielęgnować czy zapobiegać odleżynom. To ważne, aby poza wizytami pielęgniarskimi, nad chorym czuwał także lekarz, psycholog oraz opcjonalnie dla osób wierzących, również ksiądz. W ostatnich chwilach kluczowe jest, aby zatroszczyć się nie tylko o fizjologiczne potrzeby pacjenta, ale także o jego zdrowie psychiczne w tym niełatwym okresie życia.

​Wizyta pielęgniarska u nieuleczalnie chorego – wsparcie dla rodziny

Wizyta pielęgniarska jest bardzo dużym wsparciem nie tylko dla osoby chorej, ale także dla opiekującej się nią na co dzień rodziny. Pielęgniarka środowiskowa instruuje w jaki sposób prawidłowo zajmować się chorym, pomaga oraz daje bliskim pacjenta chwilę wytchnienia. Dla tego właśnie tak ważne jest, aby zapewnić choremu opiekę paliatywną. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Na stronie https://rehabilitacjaopole.pl/ można uzyskać cenne informacje. Fundacja z Opola pomaga uzyskać darmowe wizyty pielęgniarskie, dla osób w potrzebie oraz organizować zbiórki dla chorych.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: