Wtorek, 23.07.2019

Dentysta – czy można go unikać?

  • 10.08.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Dentysta – czy można go unikać?
Wielu dorosłych panicznie boi się wizyty u dentysty. Jeżeli nie muszą, to w ogóle nie odwiedzają gabinetu stomatologicznego. Z tego tekstu dowiesz się, czy można nie chodzić do dentysty, a jeżeli nie, to jakie grożą konsekwencje.

Dentysta – dlaczego się go boimy?

Zanim odpowiemy na pytanie postawione w tytule, sprawdźmy, dlaczego tak wiele osób boi się dentysty. Badania dowodzą, że strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym odczuwa od 30 do nawet 50 procent dorosłych. Czy jest się czego bać? Nie, bowiem dzisiaj dentyści operują profesjonalnym sprzętem, zaś same gabinety w niczym nie przypominają tych sprzed 15 czy 20 lat. Z kolei zabiegi (wyrywanie zębów, leczenie kanałowe, itp.) wykonywane są ze skutecznym znieczuleniem a nawet pod narkozą. Dlaczego więc nadal boimy się przekroczyć próg gabinetu stomatologicznego? Odpowiedź siedzi w naszej głowie. Dzisiejsi 30-sto, 40-sto czy 50-latkowie doskonale pamiętają, jak wyglądała wizyta u dentysty, gdy byli dziećmi. Było to bardzo niemiłe przeżycie, które odcisnęło głęboki ślad na ich psychice. I nie ma znaczenia, że świat poszedł na przód, a gabinet dentystyczny wygląda jak z bajki – dla nich to wciąż sala tortur.

Czy można unikać dentysty?

Właśnie z powodu strachu wiele osób decyduje się na unikanie dentysty tak długo, jak to tylko możliwe. Jak więc widzicie, można unikać wizyt u stomatologa. Jednak nie jest to wskazane. Dentyści zalecają, by przychodzić na kontrolę raz na pół roku, by na bieżąco monitorować stan naszych zębów. Jednak wiele osób tego nie robi, co może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia. Najpowszechniejszą jest występowanie próchnicy, która nieleczona może doprowadzić nawet do wypadania zębów. Oprócz tego dochodzą inne, równie poważne choroby jamy ustnej, z którymi sami sobie nie poradzimy.

Dentysta w domu, czyli co robić, by dbać o zęby

Przed dentystą nie warto uciekać, jednak można sprawić, by wizyta w gabinecie stomatologicznym nie była koszmarem. Sprawdź jak to zrobić. Przede wszystkim musisz sam dbać o swoje zęby. Jeżeli ty tego nie zrobisz, to nie pomoże ci nawet najlepszy dentysta. Od czego więc zacząć? Najskuteczniejsze są najprostsze działania, dlatego najlepiej jest zacząć od regularnego mycia zębów. Dwa razy dziennie, rano i wieczorem po 2-3 minuty. Oczywiście dentyści zalecają szczotkowanie po każdym posiłku, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką wodę, by po skończonym posiłku przepłukać usta, co usunie część bakterii jakie osadziły się na naszych zębach. Jeżeli zaś chcesz kompleksowo zadbać o swoje zęby, udaj się do dentysty na konsultację, która rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.

Grupa Tipmedia
Podziel się: