Wtorek, 23.07.2019

Czym się różni podologia kosmetyczna od ortopedycznej?

  • 31.07.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Czym się różni podologia kosmetyczna od ortopedycznej?
Podologia to dziedzina, w której centrum znajdują się stopy. Jednak możemy wyróżnić podologię kosmetyczną, jak i ortopedyczną. W poniższym tekście sprawdzimy, co je od siebie wyróżnia.

Kim jest podolog?

W Polsce wiedza na temat podologi jest niezwykle mała. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem ogólnie rzecz ujmując, jako osobna dziedzina wykształciła się ona całkiem niedawno. Wystarczy powiedzieć, że w naszym kraju oficjalnych podologów mamy dopiero od trzech lat. Dopiero w 2015 roku zawód podologa, dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Podologicznego, został dodany do listy zawodów. Działalność podologiczna określana jest mianem „niekonwencjonalnych lub komplementarnych metod terapii”. Oznacza to, że podolog nie jest lekarzem, choć do takiego mu blisko, ani tym bardziej osobą zajmującą się kosmetycznym zabiegiem pedicure. Podolog to, najkrócej mówiąc, ekspert w dziedzinie stóp. Choć w Polsce nie ma jeszcze wydzielonego kierunku studiów, gdzie kształceni byliby podolodzy, można nim zostać kończąc odpowiedni kurs. Po jego zdaniu możemy zostać ekspertem w dziedzinie podologii ortopedycznej lub kosmetycznej. A czym się one od siebie różnią?

Podologia ortopedyczna – czyli co?

Kim jest ortopeda, nie trzeba długo tłumaczyć. To lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób bądź urazów, które są związane z narządem ruchu. Z kolei podolog ma zawężone pole pracy do stóp oraz nóg. Podologia ortopedyczna jest to dziedzina, która zajmuje się wadami oraz zniekształceniami stóp. Mogą to być zarówno wady wrodzone, jak i nabyte. Wyleczyć je można w gabinecie podologicznym https://ortomedicum.pl/ lub innym, świadczącym usługi ortopedyczne. Podolog jest niekiedy pierwszym przystankiem na drodze do ortopedy, jednak w większości przypadków, sam stawia diagnozę i zaleca leczenie.

Podologia kosmetyczna – dla pięknych stóp

Jak się pewnie domyślasz, podologia kosmetyczna ma na celu poprawę wyglądu naszych stóp i paznokci. I dokładnie tak jest. Podologia kosmetyczna, w przeciwieństwie do podologii ortopedycznej ma przede wszystkim zadbać o estetykę stóp. Zobacz tutaj, jak to działa. Pedicure podologiczny różni się znacząco od tego w gabinecie kosmetycznym. Przede wszystkim podolog przeprowadza dokładny wywiad lekarski z pacjentem lub pacjentką, który pomaga mu postawić diagnozę. Wizyta u podologa jest zdecydowanie bardziej bezpieczna dla naszego zdrowia niż powierzenie usuwania odcisków czy modzeli kosmetyczce. Głównie dlatego, że podolog ma lepsze wykształcenie w tej dziedzinie, jak i dysponuje profesjonalnym sprzętem.

Grupa Tipmedia
Podziel się: