Jak przechowywać broń w domu

  • 28.12.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak przechowywać broń w domu
Przechowywanie broni palnej w domu nakłada na posiadacza obowiązek konieczności przechowywania jej zgodnie z prawem w bezpiecznym miejscu. Szafa na broń S1 to najczęstszy wybór wśród klientów. Zazwyczaj kompaktowa i w dobrej cenie, oferuje świetny stosunek ceny do jakości zabezpieczając broń i amunicję przed dostępem osób do tego niepowołanych (chcących wyrządzić komuś krzywdę, niepotrafiących się nią posługiwać) oraz oddziaływaniu czynników zewnętrznych (na przykład ogień czy woda) na zawartość szafy. Nie trzeba posiadać broni aby wiedzieć, że wszystkie te sytuacje są bardzo niebezpieczne.

Szafa na broń S1 pancerna jest również idealnym miejscem na przechowanie ważnych dokumentów czy wartościowych przedmiotów, takich jak biżuteria. Często zawartość, którą chcemy uchronić przewyższa wartość szafy pancernej. Informacja szczegółowa o normie dla szaf na broń znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z 26 sierpnia 2014. Mowa tam o urządzeniach spełniających wymagania klasy S1 normy PN-EN 14450. Pod tym kodem znajdują się szafki uniemożliwiające dostanie się od zewnątrz z użyciem podstawowych narzędzi, które każdy, nawet nie doświadczony złodziej, może mieć przy sobie.

Przy dostępie rozległego i bogatego asortymentu rozpiętość szaf i sejfów na broń jest ogromna. Od małych modeli produkcji polskiej za kilkaset złotych, po ogromne, dwudrzwiowe szafy produkcji zagranicznej z różnych stron świata za kilkanaście tysięcy złotych. Podstawowe modele szaf na broń długą dostępne są już za około 800 zł. Ognioodporność potwierdzona certyfikatem często zwiększa cenę szafy jak i jej bezpieczeństwo. Szafy pancerne na broń muszą być wyposażone w minimum jeden zamek spełniający lub przewyższający normy bezpieczeństwa zamków EN 1300. Zazwyczaj do wyboru jest kilka rodzajów zamków. Najczęściej jest to prosty zamek na klucz, który jest opcją ekonomiczną i nie podnosi ceny towaru. Zamek szyfrowo-mechaniczny będzie dobrym wyborem dla osób, które miały już z nim styczność. Nauka jego obsługi na samym początku może być kłopotliwa. Zamek elektroniczny jest najbardziej komfortowym wyborem. Jego obsługi nie trzeba się uczyć i jest on intuicyjny. Oczywiście w zamku elektronicznym dostajemy możliwość zmiany i wyboru kodów dostępu.

Spośród wielu konfiguracji dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę, czy zamek zamontowany w interesującej nas szafie spełnia tę normę. Drzwi szafy pancernej na broń skonstruowane są z myślą o ochronie przed ich wyrwaniem czy zsunięciem. Posiadają również konstrukcję dwupłaszczową. W środku znajdziemy uchwyty na broń krótką lub długą, półki ułatwiające organizację trzymanego w środku sprzętu oraz szafkę pionową lub poziomą, zamykaną na zamek. Szafa pancerna na broń myśliwską o wymienionych wyżej cechach będzie idealna. Warto jednak zwrócić uwagę na jej głębokość, gdy chcemy przechowywać w niej broń z zamontowaną optyką. Dla broni długiej niewyposażonej w optykę, 350mm będzie wystarczającym wyborem. Szafa Novcan G3 S1 4 o klasie antywłamaniowej S1, pojemności 189 litrów, trzystronnym mechanizmie ryglowym (średnica rygli 18 mm), czterema miękkimi uchwytami na broń długą oraz skrytką zamykaną na kluczyk to świetny wybór. Dla osób z większą ilością broni do zabezpieczenia istnieje Szafa Novcan G3 S1 8, oferująca aż osiem miejsc na broń długą oraz półkę na samej górze szafy. Przy broni z optyką warto wybrać szafę o głębokości większej niż 400mm. Z taką szafą przechowywanie broni myśliwskiej będzie równie bezpieczne i o wiele bardziej komfortowe.


 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: