Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu OC

  • 10.12.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu OC
Posiadanie samochodu w Polsce wiąże się z kilkoma obowiązkami, których trzeba dopełnić. Jednym z nich jest wykupienie ubezpieczenia OC. W tym tekście opowiemy Ci więcej o tej polisie. Taka wiedza pomoże Ci w zrozumieniu charakteru ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Żadne ubezpieczenie nie zastąpi rozsądku

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia ubezpieczenia OC warto, żebyś uświadomił sobie, że żadna, nawet najlepsza polisa nie zastąpi zdrowego rozsądku oraz doświadczenia na drodze. Właśnie dlatego powinieneś znać zasady bezpiecznego kierowcy, które znajdziesz na stronie: https://epoznan.pl/news-news-70951

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy właściciel zarejestrowanego samochodu musi wykupić polisę OC. Brak ważnego ubezpieczenia skutkuje nałożeniem na kierowcę kary finansowej, której wysokość jest zależna od długości okresu, w jakim pojazd nie był objęty ochroną. W roku 2020 stawki grzywny dla samochodów osobowych prezentują się następująco:

Do 3 dni – 1040 zł

Od 4 do 14 dni – 2600 zł

Powyżej 14 dni – 5200 zł.

OC chroni sprawcę, ale również ofiary zdarzenia

Co do zasady ubezpieczenie OC ma za zadanie pomoc w sytuacji, gdy spowodujesz wypadek, w którym zostaną poszkodowane osoby trzecie. Ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania oraz naprawy pojazdów. Wszystkie roszczenia są oczywiście regulowane do określonej w ustawie kwoty. Ofiary wypadku mogą czuć się zabezpieczone finansowo i mieć pewność, że nie zostaną bez pomocy, w sytuacji, gdy będą potrzebować leczenia, rehabilitacji lub naprawy samochodu.

Zakres ochrony każdego OC jest taki sam

Przepisy jasno regulują, w jakim zakresie ma chronić OC. Oznacza to, że niezależnie od jakiej firmy kupisz ubezpieczenie, zawsze otrzymasz to samo. Nie ma więc najmniejszego sensu wybierania najdroższych ofert z nadzieją, że zakres ochrony będzie większy. Prawdziwa dowolność zaczyna się dopiero przy dobrowolnej polisie autocasco.

Suma gwarancyjna to granica nie do przejścia

Wysokość odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela jest ściśle uzależniona od zapisów w umowie. Co, jednak gdy zasądzone odszkodowanie będzie przekraczać sumę gwarancyjną? W takiej sytuacji, niestety, będziesz musiał pokryć różnicę z własnej kieszeni. Niespotykane są przypadki, w których firma ubezpieczeniowa podniosła sumę gwarancyjną. Wszystko jest bowiem regulowane przez ustawę.

OC nie zawsze wystarczy

Jeśli zależy Ci na prawdziwie kompleksowej ochronie to znak, że powinieneś zainteresować się również autocasco. Tworząc pakiet OC/AC nie będziesz musiał obawiać się konsekwencji finansowych zdarzenia drogowego oraz uszkodzenia swojego samochodu.

Nowy samochód? Nie zapomnij o OC

Jeśli właśnie co kupiłeś samochód i zastanawiasz się, jakie obowiązki na Tobie ciążą i co powinieneś zrobić, zajrzyj na stronę: https://www.lublin112.pl/co-musisz-zrobic-po-kupnie-samochodu/. Znajdziesz tam wszystkie informacje, które pomogą Ci z dochowaniu terminów oraz wykonaniu wszystkich wymaganych przez prawo czynności.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: