Gdzie są defibrylatory, kiedy są potrzebne - kto, gdzie i kiedy może udzielić pomocy

  • 12.10.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Gdzie są defibrylatory, kiedy są potrzebne - kto, gdzie i kiedy może udzielić…
Ten, kto ma w rodzinie osobę chorą na serce, po zawałach lub z arytmią, ten wie co to życie w ciągłym strachu. Nagłe zatrzymanie krążenia to realna groźba, a dodatkowa obawa o dobro bliskiej osoby, sprawia że trudno zachować zimną krew, tak potrzebną w sytuacji ratowania życia. Zawsze istnieje też możliwość, że będzie się świadkiem nieszczęśliwego wypadku, jak utonięcie czy zadławienie i wtedy również należałoby jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy, a nierzadko brakuje śmiałków, którzy się tego podejmą. Już sztuczne oddychanie stanowi dla wielu wyzwanie, a co dopiero kiedy niezbędne jest użycie defibrylatora? Dowiedz się co zrobić, gdy chcesz pomóc, ale nie wiesz jak.

​Defibrylatory – gdzie znaleźć?

Wypadki często zdarzają się w najmniej odpowiednim momencie. Nie zawsze do zatrzymania krążenia dochodzi w domowym zaciszu, często też w miejscu publicznym można być zmuszonym do udzielenia pierwszej pomocy. Podczas resuscytacji należy wykorzystać obecność świadków zdarzenia i poprosić kogoś, zwracając się przy tym do konkretnej osoby, aby wezwała służby medyczne. Jeśli osoba reanimowana dalej nie oddycha, należy zorientować się natychmiast, gdzie w pobliżu znajduje się punkt medyczny i pobrać stamtąd defibrylator serca. Taki sprzęt znajduje się także w niektórych jednostkach policji, dyżurkach straży miejskiej lub urzędach.

​Defibrylatory – kto może z nich korzystać?

Obsługę defibrylatora w danym miejscu powinna mieć opanowana osoba, która jest odpowiedzialna za obiekt lub znajdujący się w nim punkt medyczny. W galeriach handlowych czy na dworcach, najprawdopodobniej pracownik ochrony będzie w stanie pomóc. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby osoba postronna, udzielająca pomocy korzystała z defibrylatora. Nowoczesny sprzęt jest tak skonstruowany, aby analizować część procesów życiowych ofiary wypadku i przeprowadzić użytkownika krok po kroku przez akcję ratunkową. Choć w sytuacji ratowania życia, wahanie jest niewskazane, trudno jest mieć nerwy ze stali, kiedy np. chodzi o bliską osobę. Dlatego zalecane jest odbycie kursu pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora. Własny sprzęt za to można zakupić między innymi na stronie https://impilo.pro/defibrylatory i wyposażyć w niego swoją firmę lub gospodarstwo domowe. Być może kiedyś taki zakup uratuje kogoś w sytuacji zagrożenia życia.

 

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: