Jak wybrać dobrą pilarkę?

  • 09.10.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wybrać dobrą pilarkę?
Wybór dobrej pilarki to jedno z ważniejszych zadań dla wszystkich, którzy realizują prace budowlane, montażowe, instalacyjne, wykończeniowe itp. Urządzenie powinno być dopasowane do typowych operacji, które zazwyczaj realizuje wykonawca podczas zleconych mu prac. W wielu przypadkach wystarczające, a nawet optymalne są urządzenia ręczne. Jednak przy bardziej skomplikowanych operacjach trzeba sięgnąć po piły i pilarki stolikowe lub montowane na specjalnych statywach. Nie oznacza to, że takie maszyny nie są mobilne. Wręcz przeciwnie. Nawet współczesne pilarki stolikowe, mogą być kompaktowe i mobilne.

Rodzaje i zastosowanie pilarek ręcznych

Jednym z popularniejszych i bardziej uniwersalnych urządzeń ręcznych tego typu są pilarki tarczowe. Urządzenia te stosuje się głównie do pracy z drewnem, ale można spotkać się też z przykładami skutecznego zastosowania pilarek tarczowych przy obróbce tworzyw. Pilarki tarczowe dostępne są zarówno jako urządzenia zasilane z sieci,jaki i w wersji akumulatorowej. Podobnie jest w przypadku typowych wyrzynarek, pilarek szablastych i taśmowych.

Warto dodać, że aktualnie na rynku dostępne są niejako dwie wersje pilarek ręcznych. Urządzenia różnią się zaawansowaniem technicznym komponentów. Nowsze mocniejsze lżejsze i trwalsze to te, które są wyposażone w proste i niezawodne silniki bezszczotkowe, podczas gdy pozostałe korzystają z napędu tradycyjnego. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest uzależniony od potrzeb wykonawcy, ale jeżeli budżet nie stanowi przeszkody, zawsze warto rozważyć inwestycję w urządzenie z wydajniejszym i mniej awaryjnym napędem.

Pilarki szablaste oraz taśmowe to urządzenia stosowane przede wszystkim w pracach montażowych i instalacyjnych. Zarówno piły taśmowe, jak i szablaste to doskonałe narzędzie do docinania rur, płaskowników i innych profili z aluminium, stali i tworzywa sztucznego. Pilarki szablaste często stosuje się także do docinania elementów drewnianych. Wybierając narzędzie, warto wziąć pod uwagę typowy zakres realizowanych prac i optymalny sposób zasilania. Coraz częściej okazuje się, że inwestycja w narzędzia z wydajnym zasilaniem akumulatorowym to właściwe rozwiązanie, które znacznie rozszerza możliwości operacyjne wykonawcy.

Pilarki stolikowe i akcesoria

Szerszy zakres realizowanych zadań, które wymagają bardziej precyzyjnych podcięć, wymaga zastosowania bardziej zaawansowanego sprzętu. W niektórych przypadkach urządzenia ręczne okazują się po prostu niewygodne i mało skuteczne. W takich okolicznościach sprawdzają się piły stolikowe lub montowane na statywach. Urządzenia tego typu są stosowane w zakładach stolarskich, podobne piły często wykorzystują również firmy zajmujące się wykańczaniem wnętrz.

Warto wiedzieć, że zaawansowane pilarki stolikowe są dostępne w wersji zasilanej z sieci oraz z akumulatorów. Urządzenia z nowoczesnym i wydajnym zasilaniem akumulatorowym wydają się idealne dla wykonawców realizujących rozległe prace w obiektach, w których brakuje dostępu do sieci elektrycznej. Kątowe pilarki stolikowe można nabywać w zestawach z kompletnymi stołami oraz jako urządzenia przeznaczone do montażu na przenośnym statywie lub tymczasowym stole czy zabudowie warsztatowej.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: