Bourbon a whisky – jak dobrze rozpoznawać te alkohole?

  • 08.10.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Bourbon a whisky – jak dobrze rozpoznawać te alkohole?
Whisky to trunek, który posiada wiele odmian. Wynika to chociażby z faktu, że jest produkowana w wielu różnych regionach światach. Jak więc odnaleźć się wśród tych wszystkich nazw i gatunków?

​Whisky – gdzie zaczęła się jej historia?

Kolebką tego alkoholu jest bez wątpienia Europa. To na terenie Irlandii i Szkocji powstawały pierwsze wersje napojów z wody i jęczmienia. To także z tych państw pochodzą pierwsze relacje spisane w XVI wieku. Sama nazwa „whisky” przyjęła się natomiast w XVIII wieku. Wraz z ekspansją człowieka na kolejne kontynenty whisky zaczęło zdobywać zwolenników na całym świecie. Stany Zjednoczone, Kanada i Japonia do dziś produkują własne wersje tego alkoholu. Dzięki temu koneserzy mogą przebierać pośród wielu odmian i wariantów aromatycznych oraz smakowych. Niektóre z nich są dostępne pod inną nazwą. Co je wyróżnia od innych whisky?

​Bourbon a whisky – w czym tkwi różnica?

Whisky to trunek produkowany przede wszystkim w Szkocji. W kraju tym zastrzeżona jest jej receptura, co chroni ją przed marnymi podróbkami. Szkocka whisky jest wytwarzana z wody, jęczmienia i drożdży. Leżakuje ona w używanych dębowych beczkach, Bourbon natomiast to whisky produkowane w stanie Kentucky, w Stanach Zjednoczonych. Jej głównym składnikiem nie jest jęczmień, a kukurydza. Aby alkohol mógł zostać uznany za bourbon, musi stanowić przynajmniej 51% mieszanki. Producenci jednak dodają jej znacznie więcej, efektem czego jest zawartość kukurydzy na poziomie 70%. Amerykański bourbon jest zupełnie inny w smaku i aromacie niż jego europejski odpowiednik. Na tej stronie dowiesz się więcej na ten temat https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykanskabourbon-whisky-kanadyjska. Różnice są również widoczne w procesie leżakowania. Bourbon, w przeciwieństwie do whisky, jest przechowywany w nowych, dębowych beczkach, które są dodatkowo opalane od środka. Jeszcze inaczej produkuje się amerykańską whisky z Tennessee. Zawiera ona mniej kukurydzy i jest dodatkowo filtrowana. Przepuszcza się ją przez trzymetrową warstwę klonowego węgla drzewnego. Ten zabieg sprawia, że ma ona łagodny smak i aromat.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: