Czarnuszka – na co pomaga?

  • 23.09.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Czarnuszka – na co pomaga?
Czarnuszka znajduje swoje zastosowanie zarówno w diecie, jak i w pielęgnacji skóry. Pochodzi z Azji Zachodniej i Europy Południowo-Wschodniej, a jej cudowne właściwości lecznicze doceniano już w Starożytnym Egipcie. Dzięki temu, że przynosi wiele korzyści zdrowotnych, niektórzy porównują ją do czosnku, co powinno być wystarczającą zachętą dla osób ceniących medycynę naturalną. Co zawiera czarnuszka i na co tak naprawdę działa?

Co znajdziemy w czarnuszce?

Czarny kminek zawiera aż 8 z 9 niezbędnych aminokwasów białkowych, które powinny się znaleźć w naszej diecie. Oprócz tego w jego składzie znajdziemy kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, fitosterole, flawonoidy, alkaloidy, saponiny i węglowodany, a także witaminy A, E, F, B1, B3, B6, B7 i liczne minerały, takie jak magnez, wapń, cynk, żelazo, potas, sód i selen. Najcenniejszym składnikiem czarnuszki jest jednak tymochinon, który działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i przeciwalergicznie.

Czarnuszka – działanie od wewnątrz

Nie sposób wymienić wszystkie zalety czarnuszki, dlatego skupmy się na tych najważniejszych i najczęściej powtarzanych. Suplementacja czarnuszki wspiera funkcjonowanie następujących układów:

  • układ oddechowy – czarnuszka poprawia wydolność płuc, dlatego sprawdza się w leczeniu astmy i zapalenia oskrzeli,

  • układ immunologiczny – zwiększa liczbę komórek odpornościowych oraz pomaga zwalczać bakterie i wirusy,

  • układ trawienny – pomocna w zatruciach, biegunkach, refluksie i wrzodach, a także w leczeniu chorób pasożytniczych w obrębie układu pokarmowego,

  • układ krwionośny – utrzymuje prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz zapobiega miażdżycy i chorobom serca.

Jak czarnuszka działa na skórę?

Czarnuszka wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego jest pomocna we wszelkiego rodzaju stanach zapalnych skóry, także w atopowym zapaleniu skóry i egzemie. Ten naturalny środek odkażający i łagodzący pomaga również w przypadku innych problemów skórnych, zmiękczając i regenerując skórę oraz zapobiegając jej odwodnieniu. Czarnuszka polecana jest także w leczeniu trądziku, łuszczycy i grzybicy, a jej cudowne właściwości doceniają również właścicielki suchych, słabych i zniszczonych włosów.

Gdzie kupić czarnuszkę?

Czarnuszka jest produktem łatwo dostępnym, dlatego bez problemu znajdziesz ją w każdym sklepie ze zdrową żywnością, a nawet w supermarkecie. Warto jednak zauważyć, że czarnuszkę można kupić pod różną postacią. Dużą popularnością cieszy się olej z czarnuszki, który można dodawać do sałatek i innych potraw podawanych na zimno. Olej z czarnuszki ma jednak charakterystyczny korzenny smak, który nie wszystkim przypadnie do gustu, dlatego czarnuszka dostępna jest także w innej formie. W dobrym sklepie z superfoods znajdziesz czarnuszkę w kapsułkach do codziennej suplementacji oraz nasiona czarnuszki (także mielone), które można dodawać do sałatek i pieczywa. Czarnuszka w nasionach jest najtańszym rozwiązaniem, a 200 g dobrej jakości ziaren możesz kupić już za 6 zł.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: