Jak wygląda obróbka metali CNC?

  • 15.07.2020, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wygląda obróbka metali CNC?
Wspierana komputerowo produkcja jest standardem właściwie w każdej dziedzinie. Coraz niższe ceny sprzętu i łatwiejszy dostęp do urządzeń sprawiają, że nawet w niewielkich warsztatach coraz częściej pojawiają się obrabiarki CNC. Czym właściwie są te urządzenia i jakie są ich możliwości?

Z czego wynika popularność obróbki CNC?

Przeciętnej osobie prawdopodobnie obróbka CNC kojarzy się przede wszystkim z ofertami pracy – dla specjalistów od takiej obróbki zawsze jest wiele dostępnych ofert. Biorąc pod uwagę ilość miejsc, w których wykorzystuje się obróbkę mechaniczną CNC nie powinno to dziwić. Z czego jednak wynika tak duża popularność tej metody?

Urządzenia do obróbki CNC zapewniają praktycznie idealną precyzję i powtarzalność wykonywanych kształtów. Dlatego są wykorzystywane przede wszystkim do produkcji seryjnej, zarówno masowej, jak i w małej skali. Taka powtarzalność i dokładność jest możliwa dzięki temu, że narzędzia są sterowane komputerowo. Rolą specjalistów od CNC jest więc przede wszystkim nadzór nad maszynami, a także ich programowanie i dobór odpowiednich narzędzi.

W jakich branżach wykorzystywana jest obróbka CNC?

Obróbka mechaniczna CNC znajduje zastosowanie praktycznie wszędzie. Niemal wszystkie używane przez nas przedmioty są produkowane masowo, często właśnie z wykorzystaniem sterowanych komputerowo narzędzi. Co więcej, nawet niewielkie warsztaty rzemieślnicze bywają wyposażone w niewielkie obrabiarki CNC.

Współczesna produkcja często opiera się na outsourcingu, czyli zlecaniu wykonania poszczególnych elementów zewnętrznym wykonawcom, takim jak https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka. Dzięki temu producenci zajmują się projektowaniem i montażem swoich produktów i nie muszą inwestować w kosztowne maszyny, których nie wykorzystaliby w pełni. Z kolei wykonawcy często mają kilku stałych klientów, dla których wykonują części maszyn i inne elementy produkcyjne – dzięki temu maszyny mogą pracować praktycznie cały czas. Jest to więc układ korzystny zarówno dla zleceniodawców, jak i firm zajmujących się obróbką CNC.

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: