Środa, 20.02.2019

Festyn Dobroczynny „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom” - Podsumowanie

  • 7.09.2018, 14:08 (aktualizacja 07.09.2018 14:16)
  • TV Obiektyw
Festyn Dobroczynny „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom” - Podsumowanie
26 sierpnia 2018 r. już po raz trzeci odbył się w Rymanowie Zdroju Festyn Dobroczynny „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom”. Patronem honorowym Festynu, tak jak i rok wcześniej, był biskup Stanisław Jamrozek.

Festyn w zamyśle organizatorów był uświadamianiem faktu istnienia na świecie w dniu dzisiejszym miejsc i sytuacji w których chrześcijanie doświadczają prześladowań. Chcemy pamiętać o tych naszych braciach w wierze, oddać im hołd i na miarę naszych możliwości przyjść im z pomocą. Celem szczegółowym w tym roku była zbiórka środków na odbudowę domów chrześcijan na Równinie Niniwy w Iraku. Tak jak w każdej dotychczasowej edycji Festynu współpracowaliśmy blisko z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tym roku gościliśmy podczas Festynu Ks. Rafała Cyfkę oraz siostrę Annę Grzesiak z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia. Ksiądz Rafał podczas Festynu dzielił się Słowem (głosił homilie podczas niedzielnych Mszy św. w Rymanowie Zdroju) i swoją wiedzą o Kościele w Iraku i Syrii. U siostry Anny można było zakupić pamiątki wykonane z drzewa oliwnego przez chrześcijan z Ziemi Świętej.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

Pod wieloma względami Festyn jest niezwyłym doświadczeniem dla wszystkich którzy się przyczynili do jego organizacji. Po pierwsze jest najzwyklejszym doświadczeniem ludzkiej solidarności z ludźmi doświadczającymi cierpień wynikających z prześladowań za wiarę. Po drugie inicjatywa ta wyzwala wiele dobra i trudno tu w krótkim podsumowaniu podać dziesiątki przykładów ludzi, którzy zrobili coś dobrego aby się przyłączyć do Festynu a ostatecznie pomóc tym którzy tej pomocy bardzo dzisiaj potrzebują. Otrzymaliśmy mnóstwo darów zaczynając od tych drobnych po bardzo cenne. Wiele osób włączyło się bezpośrednio w organizację Festynu i trzeba zauważyć, że z roku na rok jest tych ludzi coraz więcej. Wiele osób upiekło ciasta lub przygotowało jakieś potrawy, które można było skosztować podczas Festynu. Po trzecie uczestnicząc w Festynie uświadamiamy sobie co znaczy wypowiadane przez chrześcijan co niedzielę „wierzę w jeden, Święty, powszechny i apostolski Kościół”. Doświadczamy realnie wspólnoty z tymi którzy żyją w miejscach gdzie wyznawanie wiary czasem wiele kosztuje. Jest też Festyn doświadczeniem radości z pewnego rodzaju święta jakie w związku z nim przeżywamy. Sami czujemy się obdarowani tym co nas spotkało.

Podczas Festynu towarzyszyli nam występujący na scenie artyści. Niektórzy byli z nami po raz kolejny a dla innych był to pierwszy występ na scenie w Rymanowie Zdroju. Wszystkim jesteśmy wdzięczni i bardzo im dziękujemy. Najcenniejsze dary (w tym dary od Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, Pani Premier Beaty Szydło i Pani minister Beaty Kempy) i podarowane nam dzieła sztuki można było nabyć podczas przeprowadzonej w czasie Festynu aukcji. Łącznie na dzień dzisiejszy zebraliśmy ponad 29 000 zł. Cała zebrana przez nas kwota zostanie przekazana Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie na wspomniany cel. Udział w Festynie wzięli ludzie starsi, młodzież ale również i dzieci które w Dziecięcej Krainie Uśmiechu pisały listy do swoich rówieśników żyjących w Iraku a pisanie listów dzieci zakończyły występem (zaśpiewaniem specjalnie przygotowanej piosenki) na scenie. Doskonale układała nam się współpraca z naszymi władzami miasta i Gminy Rymanów. Za wszelką życzliwość i realną pomoc bardzo dziękujemy. Spotkaliśmy się z dużą życzliwością w środkach masowego przekazu. Dziękujemy TVP3 Rzeszów, Polskiemu Radiu Rzeszów, Radiu Fara, Radiu Via, Telewizji Obiektyw i TV Krosno za objęcie nas Patronatem Medialnym i przygotowane programy dotyczące Festynu. Po raz pierwszy w tym roku pojawiła się informacja o Festynie w telewizji ogólnopolskiej (TVP Info Teleexpress Extra). Jest nam bardzo miło, że nasza inicjatywa została zauważona. Pełni wdzięczności za wszystkie związane z Festynem doświadczenia, za wszelką okazaną nam pomoc zaczynamy już myśleć o przyszłorocznym Festynie na który już dzisiaj zapraszamy.

 

Materiał przesłany przez Organizatorów
fot. Maciej Czado

TV Obiektyw

Zdjęcia (8)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe