Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 00:09
Przeczytaj!
Reklama

PONAD 6 KG KORALOWCA NA PRZEJŚCIU GRANICZNYM W MEDYCE

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, w wyniku przeprowadzonej kontroli autokaru na przejściu granicznym w Medyce ujawnili próbę przewozu 17 koralowców o różnych wymiarach, o łącznej masie 6 354,50 g.  Jest to pierwsze od 5 lat zatrzymanie skamieniałej rafy koralowej na przejściach granicznych woj. podkarpackiego. W 2012 r. zatrzymano 1 751 g koralowca w 4 przesyłkach, a w 2013 r. 1 373 g w dwóch przesyłkach.
PONAD 6 KG KORALOWCA NA PRZEJŚCIU GRANICZNYM W MEDYCE

Koralowce były przewożone w kartonowych pudełkach, znajdujących się w przestrzeni pasażerskiej autobusu. Z wyjaśnień wynika, że zostały zakupione w sklepie internetowym na Ukrainie na prezent, z przeznaczeniem do akwarium.

Wcześniejsze lata obfitowały w liczne zatrzymania fragmentów koralowca. Najczęściej były one przywożone przez turystów, którzy zbierali je na plażach albo kupowali na straganach jako pamiątki. Duże okazy skamieniałej oraz żywej rafy koralowej były i niestety nadal traktowane są jako wyposażenie akwariów. Działania edukacyjne i informacyjne, których celem jest ochrona środowiska, prowadzone wcześniej przez Służbę Celną, a teraz przez Krajową Administrację Skarbową w związku z konwencją waszyngtońską CITES, wpłynęły jednak na znaczący spadek ich przywozu. 

Korale madreporowe, korale rafotwórcze, korale kamienne, korale rafowe określane są też jako koralowce kamienne (Scleractina) lub madreporowce (Madreporaria). Należą do nich drobne, osiadłe, przeważnie kolonijne polipy (antopolipy) wytwarzające zewnętrzne szkielety z węglanu wapnia tworzące zwartą, wapienną masę. Połowa gatunków z tego rzędu to zwierzęta, które są głównym czynnikiem rafotwórczym – dzięki nim powstają rafy i wyspy koralowe. Koralowce rafotwórcze należą do gatunków zagrożonych wyginięciem i są objęte ochroną gatunkową na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także konwencją waszyngtońską CITES. 

Jak wyjaśnia nadkom. Małgorzata Czesak,  koordynator ds. CITES  Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, podejmując decyzję o zabraniu lub zakupie kawałka rafy koralowej na pamiątkę lub do innych celów należy mieć na względzie fakt, iż mimo tego że rafy koralowe zajmują tylko 1 % powierzchni globu to stanowią dom dla 25% wszystkich morskich gatunków. Naukowcy ostrzegają, że jeśli tempo niszczenia raf utrzyma się na dotychczasowym poziomie, aż 60% tych delikatnych ekosystemów zniknie wciągu najbliższych 30 lat. 

Przewóz przez granicę bez pozwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES) oraz przedmiotów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów ustawy  o ochronie przyrody i naraża na poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny, przepadek okazów).

 

Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

 



Podziel się
Oceń

Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 11°CMiasto: Krosno

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama