Środa, 20.02.2019

PARK MIEJSKI PRZY SKRZYŻOWANIU UL. BIAŁOBRZESKIEJ I OKRZEI W KROŚNIE OTRZYMAŁ NAZWĘ ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO

  • 29.06.2018, 16:26 (aktualizacja 29.06.2018 16:30)
  • TV Obiektyw
PARK MIEJSKI PRZY SKRZYŻOWANIU UL. BIAŁOBRZESKIEJ I OKRZEI W KROŚNIE OTRZYMAŁ NAZWĘ ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO
Wniosek w sprawie nadania nazwy rotmistrza Witolda Pileckiego dla parku miejskiego przy ul. Białobrzeskiej i Okrzei złożył Zarząd Dzielnicy Zawodzie. Za projektem zagłosowało dziewiętnastu rannych, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 „Witold Pilecki to wyjątkowa postać. Znana jest na świecie, ponieważ wszyscy są pod wrażeniem jego decyzji – pójścia do Auschwitz na ochotnika. Ale wiele osób nie wie o tym, że kiedy był tam 947 dni założył ZOW, czyli związek wojskowy, który miał na celu m.in. zorganizowane ruchu oporu oraz pomoc drugiemu człowiekowi. A kiedy zakończył swoją misję po dwóch latach i siedmiu miesiącach, wyszedł z Auschwitz, skutecznie – uciekając. A więc z jednej strony jest to człowiek bardzo skuteczny, z drugiej odważny, z wielkim poświęceniem, mężny, honorowy. Jest to człowiek, który niewinność artysty nosił w sercu, bo przecież był malarzem i poetą. Dlaczego to jest taka ważna postać , ponieważ jest to wzór z krwi i kości. Jest to człowiek, który potrafił łączyć”- mówiła obecna na sesji Małgorzata Kupiszewska, koordynator projektu „Rotmistrz Pilecki - bohater niezwyciężony”

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Za zasługi w bitwie warszawskiej oraz czynny udział w wyzwoleniu Wilna został uhonorowany Krzyżem Walecznych. Podczas II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej. Był więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, z którego uciekł w 1943 r. W listopadzie tego samego roku otrzymał stopień rotmistrza. Następnie brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-1945 przebywał w niewoli niemieckiej. W 1947 r. został aresztowany przez komunistów, a następnie wiosną 1948 roku skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku.

Rotmistrz Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 1995 r. oraz Orderem Orła Białego w 2006 r. W 2013 r. Minister Obrony Narodowej mianował pośmiertnie Witolda Pileckiego na stopień pułkownika.

 

 

TV Obiektyw

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe