Poniedziałek, 21.01.2019

OGROMNA SPUŚCIZNA PO PROF. JANIE WODYŃSKIM TRAFIŁA DO JASIELSKIEGO MUZEUM

  • 4.06.2018, 10:51 (aktualizacja 04.06.2018 11:02)
  • TV Obiektyw
OGROMNA SPUŚCIZNA PO PROF. JANIE WODYŃSKIM TRAFIŁA DO JASIELSKIEGO MUZEUM
Ponad tysiąc prac autorstwa prof. Jana Wodyńskiego otrzymało jasielskie muzeum. Darowizny dokonał bratanek malarza, Bartłomiej Wodyński. Dotychczas jasielska kolekcja liczyła kilkadziesiąt prac artysty. W tej chwili Muzeum Regionalne w Jaśle jest w posiadaniu największej w Polsce kolekcji dzieł Wodyńskiego. Są wśród nich obrazy olejne na płótnie, akwarele i pastele na papierze, rysunki tuszem, kredkami oraz ołówkiem. Zbiór uzupełniony jest zdjęciami i dokumentami.

Z tej okazji Muzeum Regionalne w Jaśle przygotowało specjalną wystawę prac Wodyńskiego. Pokazanych jest 88 prac przyciągających uwagę różnorodnością tematów i technik. Na wystawie można zobaczyć pierwsze pejzaże artysty przedstawiające Jasło i okolice.

Jan Wodyński urodził się w Jaśle w 1903 r, tam też spędził pierwsze lata swojego życia. W gimnazjum nauczycielem rysunków Wodyńskiego był znany malarz Apolinary Kotowicz. Jego pierwsze pejzaże przedstawiają Jasło i okolice. Po zdaniu matury w 1922 roku Wodyński studiował w Krakowie, a później w Warszawie u prof. Wojciecha Weissa oraz Felicjana Kowarskiego. Po wojnie artysta zaangażował się w rozbudowę szkolnictwa artystycznego, był współorganizatorem kilku szkół plastycznych w Polsce. Prace Jana Wodyńskiego wystawiane były w kraju i za granicą. Jego obrazy można było zobaczyć m.in. w: Warszawie, Jaśle, Łodzi, Sopocie, Wrocławiu, a także Kijowie, Tokio, Budapeszcie czy Nowym Jorku. Artysta zmarł 23 czerwca 1988 r.

16 czerwca przy ul. 3 Maja w Jaśle, w miejscu, gdzie kiedyś stał dom artysty, odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona malarzowi i upamiętniająca dar na rzecz miasta i jasielskiego muzeum.

Więcej informacji w serwisie informacyjnym.

TV Obiektyw

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe