"Szlak historii I i II wojny światowej"

  • 18.05.2018, 10:49 (aktualizacja 18.05.2018, 12:37)
  • TV Obiektyw
"Szlak historii I i II wojny światowej"
Pogranicze polsko-słowackie było areną wielu konfliktów wojennych. Podążymy śladami Bitwy Gorlickiej, która pozostawiła trwałe znaki na małopolskiej i podkarpackiej ziemi oraz śladami operacji karpacko-dukielskiej po stronie słowackiej.

Śladami Bitwy Gorlickiej
Jednym z miejsc działań wojennych jest Szymbark położony niedaleko Gorlic, gdzie 2 maja 1915 roku doszło do jednej z największych bitew w czasie I wojny światowej. W Szymbarku znajduje się skansen, gdzie prezentowana jest architektura oraz kultura ludowa charakterystyczna dla regionu Pogórza Gorlickiego. Bitwa Gorlicka pozostawiła trwałe znaki na małopolskiej i podkarpackiej ziemi w postaci nekropolii, w których pochowani są żołnierze obu walczących stron. Cmentarz na wzgórzu Pustki w Łużnej to największa nekropolia na terenie Galicji. 

Śladami operacji karpacko-dukielskiej
W słowackiej miejscowości Stakcin mieści się jeden z większych nekropolii w tym regionie. Cmentarz w Stackinie przypomina o poległych podczas I wojny światowej. Niedawno nekropolia została odrestaurowana dzięki wspólnym siłom władz miejscowości i Klubu Wojennej Historii „Beskidy”, którego celem jest popularyzacja wśród Słowaków wiedzy na temat I wojny światowej. W Karpatach doszło także do największej bitwy górskiej II wojny światowej. Bitwa o przełęcz Dukielską trwała niemal trzy miesiące, pochłaniając tysiące ofiar. W trakcie operacji karpacko-dukielskiej zginęło lub zostało rannych ponad 200 tys. żołnierzy. O bitwie przypomina m.in. cmentarz wojskowy w Wyżnym Komarniku.

Kolejny odcinek serialu „Wędrowanie bez plecaka” zostanie wyemitowany już dzisiaj na kanale TV OBIEKTYW oraz w kanałach telewizji VECTRA. W Telewizji Rzeszów premierowy odcinek zobaczymy 25 maja o godz. 19.30. Premierowe odcinki będzie można oglądać również w TVP3 w soboty o godz. 8.15.

Produkcja powstała w ramach projektu, którego celem była promocja pogranicza polsko-słowackiego poprzez wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, szczególnie w kontekście turysty pieszego. Zleceniodawcą serialu było Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

TV Obiektyw

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe