Piątek, 14.12.2018

POMNIK KAZIMIERZA PUŁASKIEGO W NOWYM ŻMIGRODZIE

  • 16.05.2018, 12:41 (aktualizacja 16.05.2018 12:47)
  • TV Obiektyw
POMNIK KAZIMIERZA PUŁASKIEGO W NOWYM ŻMIGRODZIE
W Nowym Żmigrodzie uroczyście odsłonięto pomnik Kazimierza Pułaskiego. Uroczystość odbyła się w ramach ogólnopolskich obchodów 250 rocznicy zawiązania konfederacji barskiej. Pomnik marszałka i jednego z dowódców konfederacji odsłonięto na placu przed Muzeum w Nowym Żmigrodzie.

Konfederacja barska zawiązana została 29 lutego 1768 r. Był to związek zbrojny polskiej szlachty skierowany przeciwko kurateli Imperium Rosyjskiego oraz królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Przez część historyków konfederacja barska uważana jest za pierwsze w powstanie narodowe w Polsce.

Inicjatorem budowy pomnika Kazimierza Pułaskiego w Nowym Żmigrodzie było Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu.

„Kazimierz Pułaski był jednym z najwaleczniejszych konfederatów barskich. Kazimierz Pułaski na naszej ziemi zaznaczył się bardzo dużym działaniem, w obozie w Grabiu był ciężko ranny, a w Nowym Żmigrodzie stoczył dwie bitwy z wojskami rosyjskimi. Są po nim pamiątki, chcemy go uczcić. Mało w Polsce jest pomników Kazimierza Pułaskiego...” - mówił Jerzy Dębiec, prezes Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu.

 

Więcej informacji w serwisie informacyjnym 16.05.2018 r.

TV Obiektyw
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe