Środa, 20.02.2019

OD WSCHODU DO ZACHODU, CZYLI „SIEMASZKOWA” NA SZLAKU SUKCESÓW

  • 9.10.2018, 10:57
  • TV Obiektyw
OD WSCHODU DO ZACHODU, CZYLI „SIEMASZKOWA” NA SZLAKU SUKCESÓW fot. Maciej Mikulski Spektakl Pogorzelisko
O spektakle Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zabiegają organizatorzy najciekawszych wydarzeń teatralnych. To, co do tej pory było dostępne tylko dla rzeszowskiej publiczności, coraz częściej prezentowane jest na scenach całej Polski.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie podróżuje po Polsce, występuje i zachwyca publiczność, a powstające tutaj produkcje są zapraszane do udziału w prestiżowych wydarzeniach teatralnych w kraju.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

 

Kierunek Wschód

W dniach od 22 do 30 września 2018 r. w Teatrze im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się druga edycja Festiwalu „Kierunek Wschód”. Ta międzynarodowa impreza teatralna, prezentująca kulturę pogranicza, realizowana jest z myślą o idei Partnerstwa Wschodniego. Teatr z Rzeszowa w ramach festiwalu pokazał przedstawienie „Pogorzelisko” w reżyserii Cezarego Ibera, które zostało doskonale przyjęte. Widzowie, którzy wypełnili salę do ostatniego miejsca, docenili spektakl i zgotowali aktorom owację na stojąco! W dyskusji z udziałem aktorów rzeszowskiego teatru i jego dyrektora Jana Nowary, uczestniczyła niemal cała publiczność, a sama rozmowa trwała jeszcze długo po opadnięciu kurtyny. Widzowie dzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi spektaklu, mówili także o emocjach, które towarzyszyły im podczas oglądania. Wyrobioną białostocką publicznoś dogłębnie wzruszyła gra rzeszowskich aktorów, a pełnomocnik dyrektora i rzecznik teatru, Jagoda Skowron, miała przyjemność odbierać telefony z gratulacjami od wdzięcznych widzów jeszcze kilka dni po spektaklu. W rozmowach wielokrotnie podkreślano, jak ważne i jak niezwykłe było spotkanie z „Pogorzeliskiem”.

 

Kierunek Zachód

Zanim opadły emocje związane z wyjazdem do Białegostoku, zespół Siemaszkowej był już w trasie dziesiątej edycji programu TEATR POLSKA. Program dotuje wystawianie spektakli i umożliwia spotkanie ze sztuką tam, gdzie nie działają teatry instytucjonalne. Do jubileuszowej edycji spośród 113 świetnych produkcji zakwalifikowało się 20. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, organizator programu, już po raz kolejny docenił twórczość rzeszowskiego teatru i zaprosił go do współpracy. Zespół z Rzeszowa właśnie zakończył trzydniową trasę po wybranych miastach Śląska. W pierwszych dniach października jedno z jego najbardziej rozchwytywanych przedstawień – „Chory z urojenia” Waldemara Śmigasiewicza mogła zobaczyć publiczność w Czechowicach-Dziedzicach, Rydułtowach oraz Rybniku. Także i tu sale po trzykroć wypełniły się po brzegi, a podczas pierwszych ukłonów publiczność wstawała z miejsc, rozlegały się rzęsiste brawa, które nie milkły jeszcze przez długi czas. Przed nami listopadowe pokazy w Zamościu, Chełmie i Krasnymstawie i, mamy nadzieję, kolejna porcja niezapomnianych emocji. Pokazom „Chorego z urojenia” towarzyszą otwarte warsztaty teatralne, które cieszą się dużym zainteresowaniem młodszych i starszych pasjonatów teatru. Pozwalają one dotykać reguł i tajemnic teatru. Prowadzi je Jagoda Skowron – coach ICI oraz trener NLP.

 

Patrycja Kita
sekretarz literacka Teatru im. Wandy Siemaszkowej

fot. Maciej Mikulski
Spektakl Pogorzelisko

 

 

TV Obiektyw
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe