ŁUKASIEWICZ

 

 

Łukasiewicz nafciarz romantyk

 

"Łukasiewicz  nafciarz romantyk" opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Producentem filmu jest Bogdan Adam Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, a wyreżyserował Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W filmie występują też między innymi: Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lucas i Mateusz Mikoś.

Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: "Światek Boży i życie na nim".

Zachowane do dzisiaj szyby naftowe i urządzenia naftowe w skansenie to naturalna scengrafia do zdjęć filmowych.

Pokazanie osiągnięć takiego człowieka jakim był Łukasiewicz to dobry przykład dla młodego pokolenia. Okazją do realizacji tego filmu jest zbliżająca się 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza przypadająca na 2022 rok, oraz 165. rocznica wynalezienia lampy naftowej. Film o twórcy przemysłu naftowego pokaże go jako wielkiego Polaka, ale również jako przykład do naśladowania dla dzisiejszych przedsiębiorców. Przykład pomysłowości, wytrwałości, pracowitości ale również społecznej odpowiedzialności i uczciwości.

 

Film mógł być zrealizowany dzięki sponsorom:

Polski Koncern Naftowy Orlen, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. i Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A

Wsparli nas również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie. Wspierają nas miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice. Gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka i Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Ogromne wsparcie okazali nam: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.

 

Padł pierwszy klaps na planie „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”

 

Trwają zdjęcia do filmu „Łukasiewicz - nafciarz romantyk|”

 

Serwis Informacyjny 30.08.2018 - Trwają zdjęcia do filmu „Łukasiewicz - nafciarz romantyk|”

 

Zapraszamy na stronę filmu