Wtorek, 22.10.2019

ŁUKASIEWICZ

 

 

Łukasiewicz nafciarz romantyk

 

W 2018 roku Polska obchodzi jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości. Telewizja Obiektyw chcąc uczcić tę rocznicę pragnie stworzyć cykl dokumentów filmowych przybliżających najsłynniejszych Polaków. Pokażemy bohaterów, wizjonerów, odkrywców, ale i żołnierzy walczących o wolność. Są wśród nich bohaterowie bitwy polsko – bolszewickiej pod Firlejówką, ale także takie osobowości jak Jan Szczepanik i Ignacy Łukasiewicz. Pierwszym bohaterem naszego cyklu jest Ignacy Łukasiewicz bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Nasz film ukaże i udowodni, że kolebka światowego przemysłu naftowego to Bóbrka, wieś leżąca na Podkarpaciu.

Pokazanie takiego człowieka i jego osiągnięć to dobry przykład dla młodego pokolenia.

Znakomita okazja do realizacji tego filmu jest zbliżająca się 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza przypadająca na 2022 rok, oraz 165. rocznica wynalezienia lampy naftowej. Film o twórcy przemysłu naftowego ma go pokazać jako wielkiego Polaka, ale również jako przykład do naśladowania dla dzisiejszych przedsiębiorców. Przykład pomysłowości, wytrwałości, pracowitości ale również społecznej odpowiedzialności i uczciwości.

Film ten będzie już 5 dokumentem serii pod wspólnym tytułem „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” opowiadającej o ludziach i wydarzeniach regionu. Podobnie jak poprzednie filmy: „Naftowa Ziemia Obiecana czyli historia Ignacego Łukasiewicza” będzie pokazywana zarówno w naszym regionie, jak i w sieciach telewizyjnych w Polsce oraz na pokazach specjalnych i festiwalowych w kraju i zagranicą.

Kolejnym wielkim wynalazcą, którego będziemy chcieli pokazać to Jan Szczepanik, zwany na świecie “Polskim Edisonem”. Jego innowacyjne wynalazki zrewolucjonizowały XIX-wieczną Europę.

 

Padł pierwszy klaps na planie „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”

 

Trwają zdjęcia do filmu „Łukasiewicz - nafciarz romantyk|”

 

Serwis Informacyjny 30.08.2018 - Trwają zdjęcia do filmu „Łukasiewicz - nafciarz romantyk|”

 

Zapraszamy na stronę filmu