Środa, 20.02.2019

W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM UPAMIĘTNIONO OFIARY RZEZI WOŁYŃSKIEJ

  • 11.07.2018, 14:18 (aktualizacja 11.07.2018 14:31)
  • TV Obiektyw
W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM UPAMIĘTNIONO OFIARY RZEZI WOŁYŃSKIEJ
Z inicjatywy posła Tomasza Poręby w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się wystawa "Niedokończone Msze Wołyńskie" ukazująca martyrologię polskiego duchowieństwa w czasie rzezi wołyńskiej. Wydarzenie zainaugurowano 10 lipca, w przeddzień 75. rocznicy tzw. "krwawej niedzieli" na Wołyniu.

"Powinniśmy o tym cały czas pamiętać i głośno upominać się o historyczną sprawiedliwość. Ludobójstwo, jakiego dokonano na ludności polskiej, jest ciągle czymś, co kładzie się cieniem na relacjach polsko-ukraińskich. Tylko prawda może zbliżyć do siebie nasze narody" – powiedział Tomasz Poręba. "Bardzo liczę, że ta wystawa będzie elementem mówienia prawdy i skłonienia do refleksji, zachęty byśmy wspólnie o tym porozmawiali" - dodał europoseł PiS.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem "Civitas Christiana", Centrum Badań Wschodnioeuropejskich Ucrainicum KUL oraz lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Na ekspozycję składają się archiwalne fotografie oraz biogramy 25 duchownych diecezji łuckiej: księży, zakonników i zakonnic zamordowanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Jak mówią jej twórcy, wystawa jest hołdem dla duchownych, którzy zginęli na Kresach.

„Zniszczeniu uległo 70% wiejskich parafii na Wołyniu - wierni zostali zamordowani lub wypędzeni a księża podzielili ich los" – mówił  dr Leon Popek z lubelskiego IPN.

Prof. Włodzimierz Osadczy z Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich - Centrum Ucrainicum KUL podkreślał, że ludobójstwo wołyńskie ma wiele wymiarów. "Postanowiliśmy przedstawić jednoznaczne fakty, które nie ulegają dyskusji i świadczą za siebie. Nie ulega wątpliwości liczba ofiar duchownych i okoliczności ich śmierci" - powiedział naukowiec.

 

fot. Biuro Prasowe Grupy EKR

TV Obiektyw

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe