Poniedziałek, 20.05.2019

Most Tytusa Trzecieskiego

  • 6.12.2018, 12:44 (aktualizacja 13.12.2018 14:37)
  • TV Obiektyw
Most Tytusa Trzecieskiego
Most na ul. Okrzei będzie nosił imię Tytusa Trzecieskiego, współtwórcy przemysłu naftowego w Polsce. Uroczystość nadania imienia odbędzie się na moście w piątek. 7 grudnia o godz. 11.30.

Teofil Tytus Tomasz Trzecieski urodził się 28 grudnia 1811 r. w Bażanówce, polski szlachcic, filozof, właściciel kopalń rud, ropy naftowej i majątku ziemskiego, dziedzic Polanki, Miejsca Piastowego oraz Bóbrki, współorganizator ruchów niepodległościowych.

Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie we Lwowie. Po powrocie do kraju nadzorował powierzone mu przez ojca gospodarstwo rolne w Polance. W 1834 r. udał się do Niemiec, gdzie studiował rolnictwo w Akademii Rolniczej w Möglin, a następnie w Hochenheim. Jako fachowy rolnik i górnik powrócił do kraju. Wiedza zdobyta za granicą pozwoliła na stopniowe uprzemysłowienie rodzinnego majątku. W Ujściu Ruskim założył hutę szkła, która zajmowała się produkcją m.in. butelek na szczawnicką wodę mineralną oraz tzw. hamernię, czyli hutę żelaza o nazwie „Kalifornia”. W 1845 zawarł związek małżeński z Anną Węgleńską. Zaledwie rok później Trzeciescy doświadczyli tragicznych wydarzeń Rabacji Galicyjskiej, gdy miejscowi chłopi napadli i splądrowali polaniecki dwór.  Dzięki wsparciu finansowemu i współpracy merytorycznej z Ignacym Łukasiewiczem powstały podwaliny przemysłu naftowego, który zmienił oblicze zacofanej Galicji. Trzecieski wspólnie  Łukasiewiczem i  właścicielem Bóbrki, Karolem Klobassą utworzyli pierwszą na świecie spółkę naftową oraz stworzyli pierwszą kopalnię ropy naftowej.

Tytus Trzecieski zmarł w Polance 24 grudnia 1878 roku i spoczął obok żony na cmentarzu w Jedliczu. W następnych latach po śmierci pamięć o jego dokonaniach stopniowo zanikała.  Dopiero po zmianach ustrojowych w 1989 roku przypomniano dokonania Trzecieskiego. Jedna z ulic w Jedliczu oraz szkoła podstawowa w Miejscu Piastowym noszą jego imię. 

 

TV Obiektyw
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe