Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 lipca 2025 00:46
Reklama

Telemetria zamiast odstrzału. Niedźwiedzie z Cisnej będą monitorowane

Telemetria zamiast odstrzału. Niedźwiedzie z Cisnej będą monitorowane

W sierpniu br. niedźwiedzie przebywające w gminie Cisna zostaną wyposażone w obroże telemetryczne – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Nowe rozwiązanie ma zastąpić wcześniej planowany odstrzał, który ostatecznie został wycofany.

Decyzja o założeniu obroży umożliwiających śledzenie lokalizacji i zachowań zwierząt to efekt zmiany podejścia resortu środowiska po konsultacjach z ekspertami i protestach społecznych. Sprzęt ma zostać założony jeszcze przed rozpoczęciem okresu hibernacji.

Wraz z wprowadzeniem monitoringu rozpoczną się również działania prewencyjne. Na teren gminy trafią patrole policyjne w zwiększonym składzie, a lokalne nadleśnictwa utworzą specjalne dyżury. Dodatkowo, eksperci z Tatrzańskiego Parku Narodowego przeprowadzą szkolenia dla pracowników Lasów Państwowych w zakresie obserwacji i identyfikacji niedźwiedzi.

Ministerstwo klimatu zapowiada również uruchomienie w 2026 roku programu edukacyjnego oraz wsparcia finansowego dla samorządów w zakresie zabezpieczenia składowisk odpadów – jednego z głównych czynników przyciągających drapieżniki w okolice ludzkich siedzib.

Wcześniejsza zgoda na odstrzał trzech niedźwiedzi została wydana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska 7 lipca, na wniosek wójta gminy Cisna. Argumentowano ją nieskutecznością dotychczasowych działań odstraszających oraz rosnącym zagrożeniem ze strony zwierząt, które coraz częściej zbliżały się do domostw.

Po fali krytyki ze strony organizacji ekologicznych, w tym protestach aktywistów z „Inicjatywy Dzikie Karpaty”, decyzja została cofnięta. Ostatecznie resort postawił na mniej inwazyjne rozwiązanie w postaci monitoringu.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 19°C Miasto: Krosno

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama